Kulakta Kaşıntı

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blue tarafından 15 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Kulakta Kaşıntı

  Kulak kaşıntıları insanların çokça şikayet ettikleri bir durumdur.Kaşıntı durumunda kulağa sokulan sert cisim önce kulağı rahatlatır,ama sonra daha çok kaşıntı olmasına sebebiyet gösterebilir.Artık kaşıntıdan tamamen sert cisimlere ihtiyaç duyulabilir.

  Peki bu kulak kaşıntılarının nedenleri ne olabilir?
  Kaşıntı, gerçekte, bir tür ağrıdır. O denli şiddet*li olabilir ki, en şiddetli ağrılardaki gibi dayanılması güç olabilir. Alerjiye bağlı deri ya da kulak kaşın*tısı çekmiş olanlar, buna hemen tanıklık edebilirler.
  Öyle görünüyor ki, dış kulağınızda ve hemen al*tındaki derinin üzerinde bir mantar enfeksiyonu var*dır. Burası, mantarın üremesi için mükemmel bir yer*dir. Herhangi bir kronik akıntı ya da kulak kiri bi*rikmesi, bu rutubetli, sıcak, karanlık yerde evine yerleşen mantar için çok güzel bir beslenme yeridir. Deri iltihaplanıp tahriş edildiğinde başka bakterilerin de saldırısına uğrar ve oldukça ağrılı bir enfeksiyon doğurur.
  Kaşıntının tedavisi, mantara karşı güçlü bir sal*dırıyla olur. Hassas kulak dokusunu daha çok zede*lememek için yıkama aygıtıyla doğrudan görerek ku*lak yıkanmalıdır. Mantar o denli hızlı ürer ki, doktor onu yıpratmak için sürekli kontrol altında tutmalı ve kulağı yeni kortizon ve antibiyotik ilaçlarıyla tedavi etmelidir.  Kulak kaşıntılarında kulağa asla yabancı maddeler sokmayınız,ve en kısa sürede bir doktora başvurunuz.