Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer Evde

'Sağlık Rehberi' forumunda Violet tarafından 15 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer Evde

  1. Kulakta Biriken Kiri Tahliye Etmek
  Kulak kanalında fazla miktarda kir birikmesi de kulak tıkanmasına neden olur. Kulak kirini boşaltmanın en iyi yolu doktor yardımı almaktır fakat bu işlemi evde de yapabilirsiniz. Bu işlem için kulak kiri sökücü damlalar alın.

  Bu damlayı aldıktan sonra yatağa yan yatın ve kulağınıza 2-3 damla damlatın ve 10-15 dakika bekleyin. Sonra kulağınızı pamuklu bir çubukla temizleyin. Kulak pamuğunun üzerinde sarı renkli kir görülür. Bu işlemi haftada 2 kez sorununuzu giderinceye kadar uygulayabilirsiniz.

  2. Nefes Tutma Tekniği
  Derin bir nefes alın, parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın ve belirli bir süre iç nefesinizle biraz basınç uygulayın. 15-20 saniye sonra ağzınızı açıp nefesi verin.

  Bunu yaparken kulağınızdan hafif bir tıslama sesi gelebilir bu kulak tıkanıklığının giderildiğini gösteren bir sinyaldir.

  Not: Yağın çok sıcak olmamasına özellikle dikkat edin aksi takdirde kulağınıza daha ciddi hasarlar verebilirsiniz.

  3. Esnemek veya Sakız Çiğnemek
  Esnemek ve sakız çiğnemek gibi basit şeyler de tıkalı kulağı belli ölçüde tedavi eder. Tedbirli esnemek veya sakız çiğnemek tıkanmış kulağı açar.

  4. Hidrojen Peroksit Kullanmak
  Eczaneden % 3’lük hidrojen peroksit damlası alın. Aynı şekilde yan uzanın ve 2-3 damla hidrojen peroksit solüsyonunu tıkanan kulağa damlatın. Damlatmadan sonra kulağınızda bir çıtırtı sesi duyarsanız endişelenmeyin.

  10 dakika sonra kulağınızı aşağıya doğru tutun ya da kulak pamuğuyla kulağınızı temizleyin. Ayrıca eczacıdan isteyebileceğiniz bazı kulak damlaları da (veya diğer antibiyotik damlalar) da kullanılabilir.

  5. Ilık Hardal Yağı Kullanmak
  Küçük bir kaseye 2-4 çay kaşığı hardal yağı koyun. Hardal yağı yoksa zeytin yağı da kullanabilirsiniz. Daha sonra bu kaseyi 30 saniye kadar yağ ılık hale gelinceye kadar ısıtın. Sonra yan yatarak medikal bir damlatıcıyla 3-4 damla ılık yağı kulak boşluğuna damlatın. (ilk seferde sadece bir kulağa) 15 dakika sonra da aynı işlemi diğer kulağınız için uygulayın.

  6. Sıcak Bir Pirinç Torbası Kullanmak
  Temiz bir çorap alın, yarısını pişmemiş pirinçle doldurun, ısınıncaya kadar alevin üzerinde tutun. Sonra da belirli bir süre pirinç çorabını kulağınızın üzerinde ve etrafında tutun. Bu işlem kan damarlarınızı genişletecektir ve kulağınızda birikmiş mukus varsa bunu salacaktır.

  Pirinçleri çorabın içine koymadaki mantık pirinç tanelerinin ısıyı emip yavaş yavaş salarak çorabı uzun süre sıcak tutmasıdır.

  Not: Pirinç torbasının çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin.

  7. Sıcak Basınç Uygulama
  Kulağa sıcak baskı uygulamak kulak tıkanmasını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Sıcak baskı östaki tüpündeki kan damarlarını genişletir böylece tıkanmayı temizler.

  Sıcak basınç uygulamak için kalın bir el bezi alın. Üzerini biraz nemlendirmek için hafifçe ıslatın. Sonra küçük bir tavanın altını 1-2 dakika kadar ısıtın ve bezin üzerine 5-10 saniye bastırın. Isınan bezi kulağınızın üzerine koyarak belirli bir süre basınç uygulayın.