Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 8 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Kulak İltihabına Ne İyi Gelmektedir?


  Kulak ağrısı dayanılmazı çok zor bir ağrı türüdür.Özellikle soğuk havalarda üşütme nedeniyle meydana geldiği düşünülür bazen su kaçması nedeniyle iltihaplanan mikrop kapan kulaklarda da ağrı oluşabilmektedir.

  kulak-agrisi-.jpg

  Bu kısa hatırlatmaların ardından kulak iltihabına neyin iyi geleceği konusunda uzman görülerini okuyalım ne dersiniz? Ancak iltihaba neden olan farklı bazı bakteri türleri sadece o bakteriye özel antibiyotiklerle tedavi edilebildiğinden kendi kendinize antibiyotik almak yerine doktorunuza danışmalısınız. İlaç tedavisi dışında, iltihaplı kulağa sıcak kompres, zeytinyağı damlatmak gibi evde yapabileceğiniz çeşitli yöntemlerle ağrıyı azaltabilirsiniz.

  Sıcak Kompres

  Sıcak kompres iltihaplı kulak ağrısını azaltmak için başvurulan en popüler yöntemlerden biridir. Kompresi hazırlamak için temiz, pamuklu bir havluyu sıcak buhara tutabilirsiniz. Ya da havluyu sıcak sudan geçirip iyice sıktıktan sonra iltihaplı kulağın üzerine yerleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise sıcak su doldurduğunuz cam şişeyi havluya sararak kulağın üzerine koymaktır.

  Ilık Zeytinyağı

  Kulak ağrısını hafifletmek için, cam bir kasenin içine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup kasenin dışının yarısına kadar gelen su doldurduğunuz tencereye yerleştirip zeytinyağını ılıtın. Ilık zeytinyağından bir kaç damla iltihaplı kulağınıza damlatın. Damlatmadan önce zeytinyağının çok sıcak olmadığından emin olun.

  Sarımsak Suyu

  Yine evde hazırlayabileceğiniz bir diğer damla ise sarımsak suyudur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olabilir. 1-2 sarımsağı ezip suyunu alın ve kulağınıza damlatın. İltihap azaldıkça iltihaba bağlı ağrı da hafifletecektir.

  Soğan Suyu

  Soğan suyunun kulakta biriken iltihabı akıtmak için yardımcı olduğu söylenmektedir. Bunun için bir soğanın suyunu sıkıp bir kaç damla kulağınıza damlatın. Soğan suyu ılık olursa etkisini daha kısa sürede gösterecektir.