Kulağa Yabancı Cisim Kaçması

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 27 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kulağa yabancı cisim kaçması ilkyardım,Kulağa yabancı cisim kaçması halinde yapılacak ilkyardım


  Kulağa Yabancı Cisim Kaçması Halinde Yapılacak İlkyardım

  Dış kulak yoluna genellikle buğday tanesi, fasulye, nohut, bezelye, kum gibi küçük cisimler veya böcek kaçabilir. Daha çok çocuklarda görülür.
  — Kesinlikle bunları çıkartmak için tel, iğne, çöp gibi cisimler kullanmayınız. Kulak zarını delebilirsiniz.
  — Hastanın başını yana çeviriniz. Eğer yabancı cisim, ufaksa, yuvarlaksa nem çekerek şişmemişse ve çok derine kaçmamışsa bazen kendiliğinden de düşebilir.
  — Kulak kepçesini arkaya ve aşağıya çekerek yabancı cismin dış kulak yolundan dışarı çıkmasına yardım ediniz. Ayrıca başı yana döndürünüz.
  — Kulağa su damlatmayınız. Kuru buğday, bezelye, nohut, fasulye gibi tahıllar su ile şişerek dışarı çıkmaları zorlaşır. Bunun yerine gliserin damlatınız.
  — Kulağa böcek kaçmışsa el feneri tutuğunuzda ışık onların bulunduğu yerden dışarı çıkmasını sağlayabilir.
  — Ayrıca kulağa bir kaç damla gliserin yoksa zeytinyağı damlatırsanız bu böceğin ölmesine ve dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
  — Eğer bu basit önlemlerle çıkaramıyorsanız ısrar etmeyiniz.
  — Kulak-burun-boğaz kliniğine gönderiniz, Çocuklarda kulak ağrısına çok sık olarak rastlanır. Çoğu kez ortakulaktaki bir iltihaptan ileri gelebildiği gibi üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sırasında da kulak ağrısına rastlanabilir. Mikroplar buraya, ortakulaktan boğaza açılan östaki borusu ile gelebildiği gibi kan yoluyla da gelebilir. Örneğin; nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda zorlu sümkürme sonucu mikroplar ortakulağa geçebilir ve orta kulak iltihabı yapabilir.
  — Kulak üzerine havlu sarılmış sıcak termofor ya da sıcak havlu koyunuz.
  — Kulağa 1-2 damla gliserin ya da varsa kulak damlası damlatınız, bunlar yoksa bir kaç damla ılık zeytinyağı damlatınız.
  — Ağrısı için aspirin veriniz.
  — Eğer kulak ağrısı bir kaç saatte geçmiyorsa hatta ağrı geçtikten sonra bile doktora gidiniz. Çünkü, orta kulağın içinde apse gelişebilir. Gerekirse bunun kulak, burun, boğaz uzmanı tarafından boşaltılması ve tedavisi gerekmektedir