Kükürt Dioksit Kullanım Alanları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 6 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kükürt dioksit, bir kükürt iki oksijenden oluşmaktadır. Kullanım alanları oldukça geniş olmaktadır. Hava kirliliği ve asit yağmurlarına sebep olur. Renksiz, keskin kokulu reaktif gaz olmaktadır. Kömür, fuel-oil gibi maddeler kükürt içerdiğinden metal eritme işlemlerinde kullanılabilir.
  Kükürt oksit sağlığa oldukça zararlıdır. Etkilenenler en çok çocuklarda görülerek astımlı yetişkinleri de etkilemektedir. Kişilerde hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, kesik nefes gibi belirtiler ile gösterir. Kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara sebebiyet verir.
  Kükürt kullanım alanları; Uyuz, egzama gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Alerji gibi durumlarda kükürt, leblebi unu ile karıştırılarak hastaya yedirilip etkilerin geçmesi beklenir. Yanıklar için kükürt kireçle karıştırılarak pomat haline gelemsi sonucunda deriye sürülmektedir. Çocuk düşürmek için kükürt dioksit kullanılır. Hayvanlarda mide bağırsak sorunlarına yönelik kükürt dioksit yedirilerek iyileşmesi sağlanır. Ziraat ve tarım alanında da sıkça kullanılmaktadır.
  Meyve, Sebze
  Cam
  Şarap ve İçecekler
  Dondurma ve Soğutma
  İnşaat, cila ve taşlama alanlarında da kullanılmaktadır.