Kuka Tesbih Nasıl Karartılır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Merve tarafından 28 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kuka Tesbih Nasıl Karartılır?

  Kuka tesbih kuka ağacı denilen bir ağacın meyvesinden yapılmış bir tesbih türüdür.İlk üretildiğinde kahverenginin açık ve koyu renklerinde olabilmektedir. Bu o kuka ağacının cinsine ve yetişdiği bölgeye veya meyvesinin durumuna göre değişmektedir ancak zamanla insan teniyle temas halinde olan bu kuka tesbihler renk almakta yani kararmaktadır.Bu sabır gerektiren bir iştir.Renk değiştiren kuka tesbihler değiştirdiği rengin yanında zamanla parlaklıkta kazanmaktadır.
  kuka tesbih.
  Kuka tesbihi renk aldırtmanın bir başka yolununda ceviz yağı kullanmak olduğu söylenilmektedir.Elle olduğu kadar doğal olmasada bir renk kazanmaktadır.Parlaklıkta aynı şekilde doğalı kadar güzel olmamaktadır.Ceviz yağı yerine cevizin kabuğunu yani yeşil kısmını kullanmakta bilinen yöntemlerden biridir

  Bir yeşil cevizin yesil bölgesi 2 ye ayıralım ayrırdıktan sonra kuka tesbihi içine koyalım daha sonra zeytinyagı dökelim bunu bantla veya peçeti bez vb. seylerle kapatıp 1 hafta içinde dursun sonra cıkartıp 1 haftada kurumasını bekleyim kuruduktan sonra kuka tesbihiniz kararmış ve kızıllaşmış sekilde bulursunuz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Şub 2017
Yükleniyor...