Kudüm çalgısı hakkında kısa bilgi

'Medya Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. KUDÜM

  Toprak veya döğme bakır gövde üzerine deri gerilerek yapılmış, çift gövdeli, zahme adı verilen ağaç çubuklarla vurularak çalınan bir enstrümandır. Uygur ve Özbek Türklerinde Çifte nagara ismi verilir.

  kudum.jpg

  Klâsik musikimizin ana ritm unsuru olan Kudüm, vurmalı sazlarımızın en önemlilerindendir. Tarihte Dinî ve lâ dînî musikîmizin icrasında yardımcı vurmalı sazlarla birlikte bilhassa KUDÜM kullanıla gelmiştir. Kös'ün küçüğü ve nakkarenin de biraz büyüğü olan Kudüm, 4 parçadan meydana gelmiştir;

  1-) Bakır gövde

  2-) Deve derisi

  3-) Simitler

  4-) Zahme

  1-) BAKIR GÖVDE: Tas şeklinde olup biri büyük diğeri küçük iki parçadır. Bakırın içine bir miktar altın karışmış olanı makbul ve matluptur. Dövülerek arzu edilen şekil verilir.

  Büyüğünün çapı 30cm

  Küçüğünün çapı 28 cm

  ikisinin de yükseklikleri 16 cm. olan Prototip Kesinlik kazanmıştır.

  2-) DEVE DERİSİ: Kudümde arzu edilen tonalite'nin meydana gelmesi için muhakkak deve derisi kullanmak lâzımdır. Kalınlığı 5 mm. olan deve derisi özel bıçaklarla traşlanarak 2 mm. ye indirilir. "DÜM" sesi verecek olan büyük çaplı bakır gövdeye gerilecek olan deri kalınlığı 2 mm,. "TEK" sesi verecek olan küçük çaplı bakır gövdeye gerilecek olan deri kalınlığı ise 1 mm. olmalıdır. Her iki çaptaki bakır, deriler üzerine yatırılarak, kendi çaplarından 2 cm. fazlası kalemle işaretlenerek kesilir. Her iki deri 19 eşit parçaya bölünerek zımba ile delirtir, özel bir atkı sistemi ile deriler bakır üstüne gerilir. Deri germe işlemi için naylon karışımı ipler kullanılabilir.

  3-) SİMİTLER: Viştal veya kıtık dediğimiz dolgu maddeleri ile doldurularak yapılan simitlerin orta boşluklarına kudümler oturtulur, öne doğru istenilen eğim sağlanır. Simitlerin en önemli ödevleri Kudüm'ün yerle bağlantısını kesmek ve ona elastikiyet sağlamaktır. Bu da Tonalite için çok gereklidir.

  4-) ZAHMELER: Kudümü çalmak için kullanılan uçları yuvarlak ağaç çubuklardır. Yumuşak ve orta yumuşaklıktaki ağaçlardan yapılırlar.

  Ana gövdenin etrafı 4 parça sahtiyan deriden bir kılıf ile kaplanır.

  Bu şekilde yapılan bir kudümün akordunu uzun yıllar muhafaza ettiği tecrübeyle sabittir.

  Buraya kadar yapım özelliklerini anlatmaya çalıştığımız KUDÜM Mevlevilerce kutsal sayılmış ve "KUDÜM-Ü ŞERiF" diye anılmıştır.

  Hz. MEVLÂNÂ'nın KUDÜM hakkındaki bir sözü şöyledir:

  Ney kuru, değnekler kuru

  Kudüm üstüne gerilmiş deri kuru

  O halde bu ALLAH sedası nerden geliyor
   


Similar Threads: Kudüm çalgısı
Forum Başlık Tarih
Medya Bölümü Obua Nedir? Obua Çalgısı Hakkında Bilgiler 13 Mart 2011
Medya Bölümü Tulum çalgısı hakkında bilgi 11 Kasım 2008
Medya Bölümü Halile çalgısı hakkında kısa bilgi 16 Ekim 2008
Medya Bölümü Tar Çalgısı hakkında bilgi 16 Ekim 2008
Medya Bölümü Kanun çalgısı hakkında kısa bilgi 16 Ekim 2008