kuba mescidi nerededir kuba mescidi resimleri

'Dini Bilgiler' forumunda YAREN tarafından 18 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. kuba mescidi,kuba mescidi nedir,kuba mescidinin önemi,kuba mescidi fotoğrafları, kuba mescidi hakkında bilgi,kuba mescidinin resimleri,
  [​IMG]

  Kuba mescidi İslamda ilk bina edilen mesciddir.
  Peygamber efendimizin (s.a.v) hicretlerinde Medine-i Münevvereye gelmeden önce Kuba denilen yerde konakladıklarında ilk bina ettikleri mescid.

  Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem beraberinde Hazret-i Ebu Bekr, Amir bin Füheyre radıyallahü anhüm ve mihmandarları Abdullah bin Üreykıt olduğu halde 622 yılı Eylül ayının 20. günü (hicretin birinci senesi Rebiulevvel ayının sekizinde) Pazartesi günü, kuşluk vakti Kuba köyüne ulaştılar. Bu gün İslam tarihinde Müslümanların Hicri Şemsi yılının senebaşı sayıldı.

  [​IMG]

  Peygamber efendimiz, Kubada bir mescid bina ettiler ve burada ilk Cuma namazını kıldılar. Kuba Mescidinin arsası Peygamber efendimizin evlerinde konakladıkları Gülsüm bin Hidme aitti. Peygamber efendimiz burasını satın aldı ve mescidin temelini atacağı zaman; Ey Kubalılar! Bana Harre mevkiinden taş getiriniz. buyurarak, bina işine girişildi. Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem yanında bir hayli taş toplanınca, kıbleyi çizerek ve bir taş alıp birinci temel taşını kendi mübarek elleriyle koydular. Kuba Mescidi, Kuran-ı kerimde mealen: Temeli takva üzerine kurulan mescid. (Tevbe suresi: 108) buyrularak medhedilmiştir.

  Kuba Mescidi sonraki devirlerde halife, hükümdar ve vezirler tarafından defalarca tamir edildi ve yenilendi. Halife Ömer bin Abdülaziz rahmetullahi aleyh, Kuba Mescidini genişletti. Mescidin içine taştan direkler diktirdi ve demirle pekiştirdi ve nakışlattı. Ona bir minare ilave ettirdi. Osmanlı hükümdarlarından Kanuni Sultan Süleyman Han, Kuba Mescidini yıktırıp, yeniden yaptırdı. Ona hatipler, imamlar ve müezzinler tayin etti (H.950). Kuba Mescidi, Sultan Mahmud Han tarafından da tamir ve tezyin edilmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
    2. Cevap: kuba mescidi nerededir kuba mescidi resimleri

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]