Kuasar ( Ak Delik) Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 29 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Kuasar ( Ak Delik) Hakkında Bilgi


    Akdelik, karadeliğe düşen bir maddenin solucan delikleri aracılığıyla evrenin başka bir yerinde yeniden ortaya çıktığı noktalardır. Başka bir zamana veya başka bir Bebek Evren'e de açılabilirler. Kara delikler içine düşen hiçbir şeyin (ışık dahil) kendisinden kaçamadığı cisimlerdir, tam tersi olan beyaz deliklere ise hiçbir madde giremez, yalnız karadeliğe düşen maddeler çıkabilir. Bu sebeple beyaz delik olarak adlandırılmışlardır.

    Kuasarlar, evrenin en uzak köşelerinde akıl almaz bir enerjiyle parlayan gökadalara verilen addır.Bunlardan bazıları bizden ışık hızının yüzde 90'ına eş bir hızla uzaklaşmaktadırlar. En yakını yaklaşık 4, en uzağı 15 milyar ışık yılı uzaktadır.

    Evrenin genç ve çalkantılı dönemindeyken oluştukları bilinmektedir. Merkezlerindeki dev karadeliklerin kütleçekim gücüne kapılan büyük miktarda maddenin ısınıp şiddetli ışınım yayması nedeniyle muazzam parlaklıklarını kazandıkları düşünülmekteydi. Bu nedenle de yaygın görüş, kuasarların gazca zengin dev gökadalarda ya da başkalarıyla çarpışıp hareketlenmiş gökadaların merkezlerinde bulundukları biçimindeydi. Ancak, dünyadan 10 milyar ışıkyılı uzaklıkta 10 kuasar üzerinde kızılötesi teleskopla yapılan gözlemler, ev sahibi gökadaların, küçük gökadalar olduğunu ortaya koydu.1045 ile 1048 erg/s aralığındaki enerji çıktıları ile en ışıtmalı etkin çekirdek gösterirler.