Kredi kartı aidatını geri almanın yolları

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Kredi kartı aidatını geri almanın yolları

  [​IMG]
  Bankalar ile banka müşterileri arasında uzun zamandır yaşanan kredi kartı aidatını geri alma savaşında bankalar aidatları ödememekte direnirken hukuk bu paranın uygun olmadığını savunuyor.

  Tüketici Dernekleri de kredi kartı aidatını geri almanın yollarını açıklayarak vatandaştan haksız yere kesilen bu ücretin bankalar tarafından geri ödenmesi için uğraşıyor.

  Bankalar tüketiciden aldıkları kredi kartı aidatlarının geri alınamayacağını iddia etsede, hukuki yollardan bu ücretleri tüketicinin geri alması mümkün. Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin son kararıyla 10 yıl geriye doğru aidatları alma imkanı bulunmaktadır. Kanun açıkça belirtmiştir ki zaman aşımı süresi 10 yıldır.

  Kredi kartlarınızın eski yada yeni olması hiçbirşey değiştirmiyor. İptal ettirdiğiniz kredi kartlarınız için ödediğiniz ücretleride geri almanız mümkün. Kart sahibi bankaya gidip geçmişe dönük ekstrenizi isteyebilirsiniz. Banka bu ekstreyi vermek zorundadır aksi halde ekstreyi vermeyen banka memuru hakkında yasal işlem yapılır.

  Kredi kartı aidatını geri almanın yolları

  1. ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve sizden kesilen kart aidatlarını ödemek istemediğiniz belirtin. Daha önceki ödediğiniz aidatların da geri verilmesini talep edin.

  2. Bankanızın genel müdürlüğüne ve müşterisi olduğunuz şubeye dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak gönderin.

  3. Bankalar halen ödediğiniz kart aidatlarını geri ödememekte diretiyorsa tekrar müşteri hizmetlerini arayın ve kartınızı iptal ettireceğinizi belirtin. Genelde bu yöntem sorunu çözüyor.

  4. Halen bir sonuç alamadıysanız yapmanız gereken bir diğer işlem bulunduğunuz il yada ilçedeki hakem heyetlerine müracaat edin. Hakem heyetleri sorunu 1-3 ay içerisinde çözüme kavuşturuyor. Üstelik bu işlem için de herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.