Kozmetikte kullanılar Bazı Bitkiler

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 4 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. KOZMETİKDE KULLANILAN BİTKİLER

  • Hatmi Tentürü : 2 çorba kaşığı hatmi yaprağı veya incekıyılmış kökü 300 g. soğuk suda 1 saat bekletilip, süzülür.Elde edilen tentür mantarlarla ve kuru cilde karşı kompres şeklinde kullanılır.

  • Karahindiba Haşlaması : Bitkiden 2 çorba kaşığı 300 g.suda 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Eldeedilen mayi ile sabah akşam yüz yıkanır. Yüzdeki küçüksiyah lekeleri ve çilleri giderir.

  • Nane haşlaması : 100 g. nane yarım kova kaynar suda yarımsaat bırakıldıktan sonra yorgunluktan dolayı şişmişayaklara banyo şeklinde uygulanır.

  • Gül Yaprakları İle Tütsülenmek (İnhalasyon) : Hafif ateşüzerinde, su kaynatılan bir kab üzerine kevgir veya elek kapatılır.Eleğin kaidesine gül yaprakları serilir. Yüz gül yapraklarına1520 cm. kadar yaklaştırılır, baş bir havlu ile örtülür.Güldeki eterik yağ cildi sağlamlaştırır ve yüze canlılıkve tazelik verir.

  • Yüzde Beliren Mantarlar :
  Tuzlu su ve kızıl ağaç veya huşağacı yapraklarının haşlaması ile giderilir. Satimantarlarda ise : Atkuyruğu veya büyük kuzukulağı haşlamasıylakompres yapılır.

  • Dudaklarda Meydana Gelen Uçuklarda : Meşe kabuğu veya menekşehaşlanarak kompres yapılır.

  • Yüzde Çıkan Siyah Lekecikler : 2 çorba kaşığı mısırunu veya yulaf unu 1 yumurta akı ile köpükleninceye kadar çırpılır.Yüzdeki siyah lekelere sürülür. Kuruduktan sonra kuru,pamuklu bir bezle silinir. Sonra soğuk su ile yıkanır.Yüzezeytin yağı ile hafif masaj yapılması tavsiye olunur. Yüzmasajdan evvel, sabun kullanmadan sıcak su ile yıkanır ve soğuksu ile durulanır. Sonra da zeytin yağı ile yüze hafif masajyapılır ve 20 dakika bekletildikten sonra tekrar sabun kullanılmadansıcak su ile yıkanır, soğuk su ile de durulanır. Zeytinyağıdirsek ve tırnaklar içinde yararlıdır. Zeytin yağına tazefesleğen (100 g. fesleğen 1/2 It. zeytin yağı) karıştırılır.Bir hafta bekletilerek yapılırsa çok yararlıdır.

  • Yüzde beliren lekeler (siyah ve sarı lekeler). Taze (hıyar)salatalık püresi yüze devamlı sürülerek giderilir. Ciltyumuşak ve pürüzsüz olur.