Kozmetik Test Ürünlerinde Hastalık Riski

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kozmetik test ürünlerinde hastalık riski
  [​IMG]

  Ciltteki kozmetik ürünlerinin yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir.
  Kozmetiklerin birden fazla kişi tarafından ortak kullanılması, mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açıyor.

  Kozmetiklerin ya da kozmetikleri uygulamak için kullanılan fırça, pamuk, sünger gibi araçların birden fazla kişi tarafından ortak kullanımı, kişiler arasında mikropların ve bu yolla hastalıkların yayılmasına yol açan çok ciddi bir sorundur. Eğer fırçalara tükürük, kan gibi vücut salgıları bulaşmışsa risk çok daha büyük boyutlara ulaştırmaktadır.

  Test ürünlerinin bedava olduğu için abartılı olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle konuştu: “Kozmetikler yakınlarımız dahil hiç kimse ile ortak kullanılmamalı ve kullanmadan önce eller su ve sabunla iyice yıkanmalı, kozmetiğin uygulanacağı vücut bölgesinin temizlenmiş olması ve kozmetiği uygulamak için kullanılan sünger, pamuk gibi araçlar tek kullanımlık olmalı, fırçalar ise mutlaka temizlenmiş olmalı, sık sık değiştirilmelidir.

  Gözlere, göz kapaklarına ya da kirpiklere, özellikle araç kullanırken, otobüs, tren, uçak gibi taşıtlarla yolculuk sırasında kozmetik uygulamaya çalışılmamalıdır. Aksi halde gözde çizilmelere, yaralanmalara, buna bağlı olarak enfeksiyonlara, ülserlere hatta körlüğe yol açabilir. Kullandıktan sonra kozmetiklerin kapağı sıkı biçimde kapatılmış olmalı ve etiketinde önerildiği şartlarda saklanmalıdır.”

  Kozmetikleri güneş ışığından ve sıcaktan korumak gerektiğini, güneş ışığı ve ısı kozmetik içindeki koruyucu maddelerin bozulmasına ve kozmetiğin ömrünün kısalmasına neden olduğunu bildiren Prof. Dr. Yorulmaz, özellikle otomobillerin içinde kozmetiklerin uzun süre sıcakta kalmamasına özen gösterilmesi ve spreylerin yaz sıcağında ısı etkisi ile patlayabileceği akıldan çıkarılmaması gerektiğini söyledi.


  Kozmetiğin uygulanacağı bölgenin de sağlıklı olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, şu bilgileri verdi:

  “Enfeksiyon, ciltte yara, sıyrık varlığı, hastalık tehlikesini artırmaktadır. Bir kozmetik kullanıldıktan sonra herhangi bir sağlık sorununa yol açmışsa tekrar kullanılmamalıdır. Eğer etiketinde özellikle önerilmemişse kozmetiğin içine su ve bunun gibi herhangi bir madde ilave edilmelidir. Bir kozmetiğin rengi, kokusu, kıvamı gibi görünen özellikleri değişmişse asla kullanılmamalı, derhal atılmalıdır.

  Kozmetikler, etiketinde hangi vücut bölgesi için kullanımı önerilmişse o bölge için kullanılmalıdır. Etiketi mutlaka çok iyi okumak gerekir. Son kullanma tarihi, saklama koşulları, kullanım talimatı gibi çok önemli konular burada yazılıdır. Özellikle çocuklar için üretilmiş olanların dışındaki kozmetikler çocuklar için ciddi risk taşıyabilir, bu nedenle çocukların erişemeyeceği yerde saklanmalıdır. Kozmetiklere bağlı sağlık sorunları için mutlaka bir hekime muayene olup onun önerilerini uygulamak gereklidir.”
  Prof. Dr. Yorulmaz​