Köy Seyirlik Oyunu - Köy Seyirlik Oyunu Nedir

'Medya Bölümü' forumunda HazaN tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Köy seyirlik oyunu nedir, Köy seyirlik oyunu, köy seyirlik oyunu hakkında bilgi

  "Köylü Tiyatrosu" adı ile de bilinen köyseyirlik oyunları düğünlerde, bayramlarda ya da yılın belirli günlerinde köylülerimizin genellikle "oyun yapma", "oyun çıkarma" adı altında bereket bolluk, sağlık ve yeni yılı karşılamak amacıyla oynadığı törensel içerikli oyunlardır. Bu oyunlar meydanlarda oynandığı gibi kışın oda içerisinde de oynanmaktadır. İlkel toplumlardan günümüze değişim göstererek ulaşan bu oyunlar önceleri yaşantının daha verimli olabilmesi için doğaüstü güçlere, tanrılara ya da tanrıya şükran belirten bilinçli olarak gerçekleştirilen törenlerdir. Çeşitli inanış ve mitlerin kaynaklık ettiği bu oyunlar, eski Anadolu uygarlıklarının, Anadolu toprakları üzerinde yaşayan halkımızın Orta Asya'dan getirdiği kültürel öğeler ve İslamiyeti kabulünden sonraki İslamî öğelerle birleşen bir kültürel sentezin izlerini taşır.
  Seyirlik oyunlar ilkel bir tiyatro örneğidir. Sanat kaygısından çok toplumsal ve dinsel açıdan işlevseldir.
  Seyirlik oyunları günlük yaşamı taklit eden (kalaycı, berber, çift sürme vb.), hayvanları taklit eden (deve, ayı, tilki, kartal vb.), mevsim değişiklikleri, yıl değişimleri amacıyla oynanan oyunlar (köse gelin) bolluk ve berekete dönük oynanan oyunlar (saya gezme, koç katımı törenleri, cemal oyunu vb.) yağmur yağdırmak için oynanan oyunlar (çömçe gelin vb.) oluşturur.
  Cemal Oyunu: Tohumun toprağa atıldığı ilk gün veya hasat sonunda oynanır.
  Koç Katımı: Hayvan yavrularının, kışın soğuğa ve açlığa dayanıksız oluşlarından dolayı yavrulama zamanlarının kontrol altına alınmasıdır. Bir tür mevsimlik bayram niteliğindedir.
  Deve yüzü, Koyun yüzü: Hayvanın anne karnında tüylenmeye başladığı gün oynanır.
   


Similar Threads: Köy Seyirlik
Forum Başlık Tarih
Medya Bölümü Güzel Köylü Dizi Oyuncuları 17 Mayıs 2016
Medya Bölümü Yasemin Ergene Bebeğinin Adını Ne Koydu? 23 Şubat 2013
Medya Bölümü Benim İçin Üzülme Dizisi Hangi Köyde Çekiliyor 11 Ekim 2012
Medya Bölümü Adını Feriha Koydum Setinde Kavga! 11 Eylül 2012
Medya Bölümü Zeynep Çamcı Adını Feriha Koydum'da 13 Ağustos 2012