Kötü Nefes Kokusu Nedenleri Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda alemşah tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Gıdalar
  İçerisinde uçucu yağlar barındıran soğan, sarımsak gibi gıdalar nefesin 72 saate kadar kötü kokmasına neden olmaktadır. Bu gıdaların içerisinde bulunan yağlar sindirim sırasında kana karışarak nefes alış verişinde akciğerlerden salınan havanın kötü kokmasına sebep olmaktadır.

  Kötü Ağız Bakımı ve Diş Eti Sorunları
  Düzenli olarak ağız bakımı yapmıyorsanız ağızda biriken yemek artıkları kötü nefes kokusuna neden olacaktır. Yemek artıkları nedeniyle ağızda biriken pek çok bakteri hidrojen sülfit salgılayarak ağzınızın kötü kokmasına yol açacaktır. Bu bakteriler aynı zamanda dişler üzerinde renksiz bir tabaka oluşturarak zaman içerisinde diş plağı olarak bilinen sorunlşa karşılaşmanıza neden olabilir. Diş eti rahatsızlıklarının ana nedeni olan bu bakterilerle savaşmak için düzenli olarak ağız bakımı yaptırmalı ve 6 ayda bir diş hekimine giderek diş ve diş etlerinizi temizletmelisiniz.

  Burun ve Gırtlak
  Kötü nefes kokusunun nedenleri arasında burun ve gırtlağı da sayabiliriz. Sinüs enfeksiyonları nefes alırken kötü kokuyu gırtlağımıza göndererek ağzımızın kokmasına neden olabilmektedir. Bu sorun gırtlak enfeksiyonları içinde geçerlidir. Bu iki durumda da bademciklerde oluşan tabakalar nefesimize kötü bir koku verecektir.

  Tütün ve Alkol Kullanımı
  Sigarayı sadece kötü nefes kokusundan kurtulmak için değil genel sağlığımız için bırakmalıyız. Alkol kullanımı da bazı sindirim sorunlarını tetikleyerek mide kaynaklı ağız kokusuna neden olmaktadır.

  Ağız Kuruluğu ve Diyet
  Sabahları ağız kokusu pek çok kişi tarafından yaşanılan bir sorundur. Uyku sırasında salya üretiminin azalması sebebiyle ağzın kuruması, ağzın uzun bir süre kapalı kalması buna neden olmaktadır. Salya ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesi için önemli bir araçtır. Salya üretiminin herhangi bir sebeple azalması bakterilere karşı koruma kalkanının ortadan kalkması demektir. Diyet sırasında çok az miktarda karbonhidrat tüketiyorsanız bazı vitamin eksikliklerinden dolayı nefes kokusu problemi yaşayabilirsiniz.

  Hastalıklar ve Diğer Nedenler
  Bazı kanser türleri, karaciğer sorunları, solunum yollarında yaşanan rahatsızlıklar, laktoz duyarlılığı, reflü, diyabetik sorunlar ve daha pek çok ağız ve dişlerle ilgili olmayan rahatsızlıklar, hastalıklar nefes kokusu nedenleri arasında yer almaktadır. Evde aldığınız tedbirlere ve iyi bir ağız bakımı yapmanıza rağmen sürekli olarak ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bu rahatsızlıklardan biriyle karşı karşıya olabilirsiniz