KOSGEB Destekli İş Nasıl Bulunur

'Sosyal Konular' forumunda Esra Öztürk tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde açılan konu


  1. KOSGEB Destekli İş Nasıl Bulunur
    Bu konuyu anlatabilmek için önce KOSGEB’in ne olduğunu bilmemiz gerekir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi için onlara kredi veren kurumdur. Devletin verdiği teşvik kredilerini işletmelere sağlayan kurumdur. Belli başlı şartları yerine getiren girişimcilere verilen kredi desteğidir. KOSGEB’in bir amacı vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla büyümesi için verilen bir destektir. Böylelikle işletmeler daha fazla büyüyecek piyasalarda rekabet artacaktır. Rekabet artınca da daha kaliteli işler ortaya çıkacaktır. Verdiği destek girişimcilerin önünü açmaktadır. Böylelikle yeni fikirler ortaya çıkıyor, bu yeniliklerin işe dönüştürülmesi sağlanıyor. İstihdam artıyor ülke ekonomisi gelişiyor. KOSGEB özellikle ihracat projelerini desteklemektedir. KOSGEB destekli iş projeleri bazı konuları içerir.

    KOSGEB Destekli İş Nasıl Bulunur.

    Bunlara örnek verecek olursak işletmelerin üretim, yönetim ve organizasyon, maliye, finans gibi alanlarda sunulacak projeleri işletmeler desteklemektedir. Desteklenecek proje giderlerine kurul karar vermektedir. Ancak vergi resim ve harçlar haberleşme giderleri, proje ile ilgili olmayan personel giderleri, finansman kredileri proje ile ilişkilendirilmemiş diğer maliyetler desteklenmemektedir. Proje ile ilişkilendirilmiş ham madde malzeme makine ve teçhizat ve malzemelere ilişkin KOSGEB desteği kurul tarafından karar verilen toplam KOSGEB tutarının yüzde onunu aşamaz. Bu programın amacı Kobilerin kendi işletmelerini geliştirmeleri için daha fazla proje hazırlamaya teşvik etmektir. Kobi desteği alan birçok iş fikirleri vardır. Girişimciler destek için değişik fikirlerle KOSGEB’e başvururlar.


    Bu başvurular kurul tarafından değerlendirilir ve kurul kriterlerine göre içlerinden bazıları seçilerek destek verilir. KOBİ’nin destek verebilmesi için sadece fikrin olması da yeterli değildir bu fikirlerin farklılık yaratması gerekir ve bu işin gerçekten ehli olması gerekmektedir. Örneğin KOSGEB’in desteklediği bazı işlere yer verecek olursak doğal cilt bakım ürünleri, özellikle ev hanımlarının açmayı isteyeceği bir börekçi dükkanı, el işleri, kişiselleştirilmiş kimyasal tedavi programları, çalışan insanların hayatını kolaylaştırmak amaçlı üretilen ütü evleri açılmıştır. Kişiye özel ayakkabı ve çanta üretimleri, bayilik açmak, mücevher tasarımları gibi birçok KOSGEB destekli işletmeleri örnek verebiliriz. ,işte bu ve bunlar gibi birçok iş alanlarını destek vermektedir ve iş kurmak isteyen üretimde bulunmak isteyen bireylere iş imkânı sağlamaktadır.