Kösem Sultan'ın ölümü

'Tarih Bölümü' forumunda Burcu tarafından 8 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


 1. Kösem Sultan’ın oğlu ve Osmanlı Hanedanı’nın 18.padişahı olan I.İbrahim ,Hezarpare Ahmet Paşa’ya düzenlenen bir isyan sonucu ,tahttan indirildi.Sofu Mehmet Paşa ve taraftarlarınca idam ettirildi.Artık taht oğlu IV.Mehmet’indi. Av merakıyla tanınan IV.Mehmet ,Osmanlı Hanedanlığı’nda Kösem Sultan’ın ölümünün ardındaki anahtar kişilerden biri olacaktı.
  kosem_sultan-1.
  Annesi Turhan Sultan ve babaannesi Kösem Sultan arasındaki iktidar çekişmeleri ve kavgaları sürerken tahtta oturan isim IV.Mehmet’ti . Daha henüz 7 yaşındaydı. Henüz padişahlık yapamayacağı aşikardı. Annesi Turhan Hatice Sultan artık bir “Valide Sultan”dı.

  O güne kadar , Sultan I.İbrahim’in çocuk sahibi olması sağlanmaya çalışılırken Turhan Sultan ile Kösem Sultan’ın arası oldukça iyiydi. Bu iyilik hali IV.Mehmet’in Osmanlı Devleti’nin 19. Padişahı olduktan sonra değişecekti. Çünkü Osmanlı Hanedan’ı geleneklerine göre hayatta olan en büyük “Valide Sultan” “Saltanat Vekilliği” yapabilirdi. Bu durum Kösem Sultan’ı mutlu ederken,Turhan Hatice Sultan’ı düşündürüyordu. Turhan Sultan nasıl Hanedan’ın tek “Valide Sultan”ı olabileceğini hesaplarken , Kösem Sultan’da “Saltanat Vekilliği” ni daha ne kadar devam ettirebileceğinin planlarını yapıyordu.

  Önce torununun sünnet düğünü için yaptı planını. Cerrahbaşı ile anlaştı. IV.Mehmet neredeyse kanamadan ölecekti. Bu tuzaktan zor kurtulmuştu. Ancak Kösem Sultan devreye ikinci planı soktu. Ama bu sefer planı garantiye aldı. Önce padişah torununun yemeğine zehir koyduracaktı. Bu planda işlemezse Ocak Ağaları’na sarayı bastırtıp, torununu boğduracaktı. Ancak Melek Kalfa’yı hesaba katmamıştı. Melek Kalfa durumu hemen Turhan Sultan’a haber verdi. Olay vahim bir durumla sonuçlanmadan bertaraf edilmiş oldu. Zehiri verecek Helvacıbaşı’da saraydan kaçtı.

  Turhan Hatice Sultan bazıları padişah hocası olan yüksek rütbeli 18 Ağa’yı topladı. Toplantıda durumu vehametiyle ortaya koydu. Bazı ağalarda padişahı korumak için Kösem Sultan’ının ölümünün şart olduğu noktasında birleştiler. Sonunda toplantıdan Kösem Sultan’ın ölüm emri çıktı.
  Tarihte yine bir ilk olarak, bir Valide Sultan , sarayda Topkapı’daki dairesinde boğularak öldürüldü. 12 Eylül 1651 Kadınlar Saltanatı’nın sona erdiği tarihtir.
   


Similar Threads: Kösem Sultan'ın
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Kösem sultan'ın hayat hikayesi kısaca 24 Eylül 2015
Tarih Bölümü Kösem Sultan'ın oğlu 10 Haziran 2015
Tarih Bölümü kösem sultan'ın eserleri 9 Haziran 2015
Tarih Bölümü kösem sultan'ın eşi 14 Haziran 2015
Tarih Bölümü kösem sultan'ın kızı 11 Haziran 2015