kordon kanı nedir-kordon kanı nakli ile tedavi edilebilen hastalıklar

'Sağlık Rehberi' forumunda Ezlem tarafından 3 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. kordon kanı hakkında bilgi
  kordon kanı alınırken açıtırmı
  kordon kanı nasıl alınır
  kordon kanı bankası
  kordon kanı hangi hastalıklarda kullanılır

  [​IMG]
  kök hücre


  Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar.

  Kalp krizi geçirende kalbe, karaciğer harabiyeti olanda karaciğere, kemiği kırılanda kırık hattına giderek gerekli tamiratı yaparlar. Hangi tip hücre ve dokuya ihtiyaç varsa ona dönüşürler. Vücutta en fazla olduğu zaman anne karnındaki bebeklik çağıdır.

  Yenidoğan bebeklerin kordon kanından alınan kök hücrelerin özel koşullarda dondurularak saklanmasıyla, çocuklarda yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek, çoğu ağır seyirli hastalığın tedavisi için, önemli bir seçenek sağlanıyor.

  KORDON KANI NEDİR?
  Anne karnında bebek ile anne arasındaki besin ve oksijen alışverişi plasenta tarafından sağlanır. Bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Doğum sürecinin tamamlanmasından kısa süre sonra plasenta görevini tamamlayarak rahim dışına atılır. “Kordon kanı” olarak isimlendirilen kan, bebeğin doğumundan sonra göbek kordonu içinde kalan kandır.
  Yakın bir zamana kadar, kordon kanı; plasenta ve göbek kordonu ile atılıyordu. Ancak son gelişmelerle kordon kanının çeşitli hastalıkların tedavisi açısından önemi anlaşıldı ve özel yöntemlerle toplanıp saklanmaya başlandı.
  Bebeğin kordon kanı, “kök hücreler” açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

  Kordon Kanı Nasıl Alınır,kordon kanı alınırken acıtırmı

  Beklenen doğum tarihinden en az 1-2 hafta önce Yaşam Bankasına durum bildirilmeli ve gerekli hazırlıkların yapılması sağlanmalıdır. Kordon kanını istenirse doğumu yaptıran hekim, istenirse Yaşam Bankası görevlisi doğum anında gelerek alacaktır. Doğumun normal veya sezaryan yoluyla olması işlemde fark yaratmaz.

  Doğumdan hemen sonra kordon klemplenir, ardından kordonu kesilen bebek hemşirelere verilir ve plasenteda kalan umbical venden kan alınır. Bu yöntem, ne anne ne bebeğe acı vermez, risk taşımaz, doğum sürecini etkilemez. Toplanan kan en geç 24-36 saat içinde Kordon Kanı Bankası’na ulaştırılmaldır.

  Günümüzde kordon kanı nakli ile tedavi edilebilen hastalıklar

  * Lösemiler
  * Lenfomalar
  * Aplastik anemiler (kemik iliğinde hücre üretiminin olmaması)
  * Orak hücreli anemi
  * Talasemi
  * Amegakaryositik trombositopeni
  * Nöroblastom
  * Bazı bağışıklık yetmezlikler