Köpeklerin Tuvalet Eğitimi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 28 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. Köpeklerin Tuvalet Alışkanlığı
  Köpeklerin Tuvalet Eğitimi Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

  Köpeklerin Tuvalet Eğitimi

  Köpek bakımının en zor kısmı olan tuvalet eğitimidir.
  Günümüzde ben dahil pek çok avcı arkadaşımız köpeklerine imkansızlıklardan dolayı evlerinde bakmak durumunda kalmaktadırlar.

  Öncelikle köpeklerin dilini, bize ne anlatmaya çalıştıklarını, bizden neler beklediklerini bilmekle işe başlamalıyız. Eğer siz yavru köpeğinizin sizin isteklerinize, komutlarınıza yanıt vermesini istiyorsanız onunla onun lisanında konuşmalısınız. Köpeğinizin anlayamayacağı komutlar, hareketler ve sesler sadece sizin sinirleriniz üzerine etki eder

  Yavru köpeklerin en belirgin özellikleri meraklı oluşlarıdır. Onlar bu dünyada yenidir ve her şey onlar için keşfedilmesi gereken durumlardır. O yüzden köpeklerin bu meraklarını ve araştırma içgüdülerini kabul etmemiz gerekir.

  Tuvalet terbiyesine gelince aslında bu konuda standart bir uygulamadan bahsetmek oldukça zordur. Köpek ve sahibinin ilişkisi, sahibinin köpekle geçirebileceği zaman, köpeğin ırkı, sahibinin bu konudaki tecrübesi gibi pek çok etken bu eğitimde rol oynar.

  Tuvalet eğitiminde başarılı olmanın şartı köpeği devamlı gözetim altında tutmak ve tuvaletini yapacağı an anında müdahale etmektir.

  Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınız zaman onunla oynamamanız, gezmeye başlamamanız gerekmektedir. Köpeğin çişini ve kakasını yapana kadar bekledikten ve yaptığı anda ödüllendirdikten sonra oyuna ve gezmeye başlamanız köpeğin yaptığı bu davranışın arkasından ödül, oyun ve gezinti geleceğini bilmesi, evin dışına yaptığı tuvaletinin pekiştirilmesine neden olacaktır. Eğer köpeği dışarı çıkardığınızda önce gezdirir ve oynar tuvaletini yaptıktan sonra da alıp eve götürürseniz, köpek dışarı tuvaletini yapmasını oyunun bittiği ve eve girilme zamanının geldiği olarak algılayacağından dışarıda yapılan bu davranış pozitif pekiştirilemiyecek, hatta negatif cezalandırmaya dönüşecek ve dolayısıyla her dışarı çıktığında tuvaletini yapmakta gecikecek belkide sizin bu süreyi beklemeyip köpeği içeri almanıza neden olacaktır.

  Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı gibi köpeğe tuvalet eğitimi verilirken her eğitimde olduğu gibi istenen davranışlar ödüllendirilip pekiştirilecek ve istenmeyen davranışlarda daha yapılmadan önlenecek veya görmezlikten gelinecektir.

  Köpeğin tuvaletini istenilen yerde yaptığı zaman ödüllendirilmez ise bu tuvalet eğitimi olmaktan çıkıp köpeği kendi başına bırakmak olur. Eğitimde mutlaka ödüllendirme (pekiştirme) olmalıdır.

  Köpeğe vereceğiniz tuvalet eğitiminde uyulması ve uygulanması gereken bazı yöntemler ve araçlar vardır. Bunların başında kafes eğitimi gelmektedir.

  Alıntıdır