Köpekler Regl Olur mu

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Köpekler Adet Olurmu ?

  Kızgınlık döneminde üreme isteniyorsa farklı, istenmiyorsa dikkat edilecek farklı şeyler vardır.
  Erkek köpek çiftleşme için her gün hazır olmakla birlikte dişi köpekler yılda iki defa çiftleşmeye fiziken hazır oluyor.

  Kimi köpeklerde kızgınlık siklusu 6 ayda 1 defa değil de 3-4 ayda bir olabiliyor. Bu döngü köpeğinizin gelişimine ve yaşadığı yerin iklimine göre değişiyor. Genelde görülen döngü 6 ayda 1 defa 20-30 gün süren kızgınlıktır. Kızgınlık dönemi öncesinde dişi köpek sahipleri köpeğinin
  7. ayından sonra hazır olmalıdır.

  Genelde dişi köpeklerde ilk kızgınlık 7.5 ile 8.5 ayda gerçekleşir.
  * Kimi dişi sahipleri bu dönemi kaçırabilirler. İlk kızgınlık hafif atlatılabilir.
  * Kimi dişiler koku salıp erkeği çiftleşmeye çağırmak adına çiş yapabilirler.
  Bu dönemde daha sık tuvalet ihtiyacınız doğabilir. İkinci kızgınlıkta ise ilke göre daha yoğun olabilir ya da tam tersi ilki çok yoğun ikincisi ve sonrakiler hafif geçebilir. Yani kızgınlığın yoğunluğu değişken olabilir.

  Kanama 8-15 gün sürebilir, 15 günden fazla süren kanamalar anormaldir. Veteriner hekiminize danışmalısınız. Kanama esnasında dişi köpeğiniz kan kaybedeceği için kuru mamaya ek olarak kan yapıcı besinler ekleyebilirsiniz.

  Bu dönemde dişi köpekler için üretilmiş özel regl pedleri ve külotları bulunmaktadır. Bunlardan temin ederek günde bir kaç defa değiştirerek kullanabilirsiniz. Külod kullanan dişilerde her hangi bir pişiğe karşı o bölge pudralanabilir.

  Doğada regl olan köpeklero bölgenin temizliğini kendisi yapar. Yani o bölgeyi ıslak mendil vb. şeylerle silmenize gerek yoktur. Temizliğini kendisi yapacaktır.

  Dişi hayvanların çoğu insanlar gibi regl olur.Bir adet dönemi köpeklerde tam 14 gün sürüyor, ve özellikle de ev köpekleri üzerinde son derece negatif psikolojiler yaratıyor.
   


Similar Threads: Köpekler Regl
Forum Başlık Tarih
Ders notları Köpeklerde Diş Çıkarma 8 Aralık 2012
Ders notları Köpeklerin Sevmediği Şeyler 1 Aralık 2011
Ders notları Köpeklerin Sevmediği Kokular 29 Kasım 2011
Ders notları Köpekler neden ezan okunurken ulur 20 Mart 2011
Ders notları Bakmakla usta olunsa köpekler kasap olurdu anlamı? 10 Ekim 2010