Köpekler İçin Kene İlacı

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 17 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Köpekler İçin Kene İlacı
  Kene İlacı Köpekler İçin
  kedi ve köpek için pire kene ilaçları

  Keneler başa beladır. Köpeğinizin üzerinde bir kene bulduğunuzda kenenin üzerine gaza batırılmış pamuk bastırın ve bir cımbız ile başının altından tutarak dikkatlice çekin. Kenenin başının cildin altında kalmamasına dikkat edin. Keneleri köpeğin üzerinde görmek çoğu zaman zor olduğundan, en iyisi kenelerin köpeğinize gelmesini önlemektir: kene ilaçları kullanın.


  Kene İlacı Köpeğin ensesine erişemiyeceği yere sıkılır.Tüylerin altına iğnesiz bir şırınga ile ince uzun bir şekilde bırakırsınız sıvıyı.
  İki kürek kemiği arasına olmalıdır.10-15 cm gibi yayarsınız.
  Her 10 kg canlı ağırlık için miktar 1ml dir. Örnek 16 kg köpek 2 ml ilaç. 23 kg köpek 3 ml ilaç gibidir.
  Bir iki ay etkilidir takip edersiniz.Beyaz köpeklerde kısmen kızartma yapabilir deri üzerinde.Sorun olmaz.İlaç bir günde vücut tarafından emilir.

  Ayrıca yattığı yerleride köpeği dışarı alarak yıkarsınız. 16 litre suya 10 ml ilaç karışıp serpilir. Toprağı veya kulübeyi ıslatırsınız.

  Bahçede yaşayan, dolaşan ve parklarda oynayan köpekler için en önemli nokta çevrelerinde, yani barınak çevresinde, yürüyüş yolları ve gezinti oyun alanlarında kene bulunmamasıdır. Bahçe tavukçuluğunun yasaklanması sonucu son yıllarda kene enfestasyonlarında gözle görülür bir artış vatdır. Bu nedenle öncelikle bu alanların kene ve diğer kanemici parazitlerden temizlenmesi gerekir. Bunun için veteriner hekiminizin tavsiye edeceği antiparaziter bir ilacı tavsiye ettiği şekilde bahçenizde, sitenizin bahçe ve parklarında ve yürüyüş yollarında kullanmanız gerekmektedir.
  Özellikle bahar ve yaz dönemi antiparaziter önlemlerin alınmasının gerektiği bir dönemdir. Bu dönemde keneler, pireler ve diğer ektoparazitler aktivitelerini arttırırlar. Evcil hayvanlarımızı kenelerden onlara uygulayacağımız antiparaziter ilaçlar ile koruyabiliriz. Eğer bahçede yaşıyorlarsa buraların da belirli aralıklarla ilaçlanarak kene pire gibi ektoparazitlerden temizlenmesi gerekir.
  Doğada çok fazla kene cinsi, türü ve alt türü mevcuttur. Bunların morfolojik yapıları, organelleri, gelişme formları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bunları sınıflandırmak uzmanlık isteyen bir iştir ve hayvanınızın üstünde kene gördüğünüzde paniğe kapılmamalıyız. Keneyi parşalamamalı üzerine alkol vb. dökmemeliyiz.
  Öncelikle hayvanlarımızı kene riski olan yerlerde gezdirmemeliyiz.
  Gezinti sonrası köpeğinizi kontrolden geçirin.
  Köpeğinize mutlaka koruyucu dış parazit ilacı uygulaması yaptırın.Piyasada değişik firmaların değişik özellik ve formülasyonda ilaçları mevcuttur. Bunlar; Sıvı şekilde sırt bölgesine uygulananlar toz şeklinde olanlar, tasma yada dökme çözelti veya sprey tarzında ürünler mevcuttur. Veteriner hekiminizle köpeğiniz veya kediniz için en uygun ilaçları seçmeniz daha yararlı olacaktır.
  Küçük boy köpek ve kedilerinize pire tasması uygulayabilirsiniz ancak büyük ırktan hayvanlara tasma genelde yetersiz kalabilmektedir.
  Köpek kulübesini ve bahçemizi belirli aralıklarla keneye karşı ilaçlamalıyız. İlaç konusunda veteriner hekiminiz size yardımcı olacaktır.