köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir

'Eğitim Merkezi' forumunda YAREN tarafından 28 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. köpeklerde tuvalet eğitimi,
  köpek tuvalet eğitimi nasıl yapılır,
  köpeklerde tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı

  Köpek eğitimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Köpeğiniz evinizde sizinle beraber yaşıyorsa en önemli şey elbette ki tuvalet eğitimidir. Köpeklere tuvalet eğitimini verirken, onun o evdeyken daima tuvaletini oraya yapmasını sağlamalısınız. Köpeklere tuvalet eğitimi genelde küçük yaşlarda aldığınız köpeklerde daha kolaydır fakat az daha büyümüş olan köpeklerde biraz sıkıntı çekebilirsiniz fakat zamanla o da tuvaletini nereye yapmasını gerektiğini öğrenecektir.

  Bir gazete kağıdı alarak üzerine bir pet shopdan alacağınız köpek tuvalet damlalarını dökerek sürekli tuvaletini yapmasını istediğiniz yere bu gazeteye koyunuz ve koklama duyusuyla sürekli buraya kendisi giderek yapacaktır. 1-2 hafta sonrasında gazeteye gerek kalmadan kendisi tuvaletini oraya yapmaya başlayacaktır.

  Tuvalet Eğitimi Esnasında Yapılmaması Gerekenler

  1.Tuvaletini kaçıran köpek kesinlikle dövülmez, hırpalanmaz.
  2.Daha az tuvalet yapsın diye yemeği ve suyu asla azaltılmaz, kesilmez. Köpeklerin su kapları daima temiz suyla dolu olmalıdır.
  3.Ceza olsun diye köpeğin burnu idrarına ya da kakasına sürtülmez.
  4.Köpek yanlış yere kaka patıysa gazeteyle poposuna vurulmaz.
  5.Köpekler tuvaletlerini yapacakları zaman sizin onu görmenizden rahatsız olabilir bu nedenle size sırtını dönerek tuvalet pozisyonu alabilir. Bu durumda onu rahatsız etmemelisiniz.
  6.Köpeğinizi tuvalet için dışarıya çıkartıyorsanız parklardaki kum havuzlarına ya da çocukların oyun alanlarına tuvaletini yapmasına izin vermeyiniz. Köpeğinizin dışkısını bir torba yardımıyla yerden alıp ağzını iyice bağlayarak çöpe atınız.