Kömür petrol ve doğalgaz nereden temin edilir?

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 16 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kömür petrol ve doğalgaz nereden çıkarılır

  Kömür, petrol ve doğalgazın temin edildiği-çıkarıldığı yerler;

  Taşkömürü: Birinci jeolojik zamanda olusmus organik tortul kayaçlardandir. Ülkemiz ise, genelde üçüncü zamanda karalastigindan dolayi, taskömürü yataklari bakimindan fazla zengin sayilmaz. Türkiyede Zonguldak, Amasra, Eregli arasindaki sahada çikarilir.

  Petrol : Türkiyedeki petrol yataklari fazla zengin sayilmaz Ihtiyacimizin % 90′nina yakinini ithal etmekteyiz
  Petrol yataklarimizin % 98′i G Dogu Anadolu Bölgesinde bulunur Petrol, Raman, Garzan, Kurtalan, Adiyaman ve Mardin çevresinde çikarilmaktadir.

  Doğalgaz: Ülkemiz, dogal gaz yataklari bakimindan zengin degildir Su anda sadece Trakyada Hamitabat ve Güneydogu Anadoluda Mardin – Çamurlu sahasinda üretim yapilmaktadir Hamitabattan çikarilan dogal gazdan ayni yerde elektrik enerjisi üretilir Dogalgaz ihtiyacimizin önemli bir kismi, Rusya Federasyonu ve Cezayirden ithal edilmektedir.

  Linyit: Türkiye genelde üçüncü jeolojik devirde olustugundan linyit en zengin enerji kaynaklarimizdan biridir Bütün bölgelerde linyit rezervi bulunmaktadir Taskömürüne göre kalorisi daha azdir Ancak yaygin oldugundan enerji ihtiyacimizin en önemli kismini karsilamaktadir.
  Linyit yataklari Afsin, Elbistan (K Maras), Tavsanli, Seyitömer (Kütahya), Soma (Manisa), Yatagan (Mugla), Saray (Tekirdag), Askale (Erzurum), Aydin, Amasya ve Yozgat çevresinde bulunmaktadir
  Linyitten elektrik enerjisi elde eden termik santrallerimiz, Soma, Tunçbilek, Seyitömer, Afsin – Elbistan, Yatagan ve Orhaneli termik santralleridir.