Komposizyon nedir?

'Ders notları' forumunda Büsra tarafından 28 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kompozisyon Nedir ?

  Kompozisyon, dilimize Fransızcadan geçen bir sözcüktür. Ayrı ayrı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde yerleştirmek anlamına gelir. Mimarlıkta, Güzelsanatlarda, Edebiyatta v.s. kompozisyon vazgeçilmez bir unsurdur.

  Edebiyatta Kullanımı
  Düşünceleri düzgün bir şekilde sıralama ve ifade etmeyi sağlamak amacıyla kompozisyon kurallarından faydalanılır.

  Bölümleri
  Yazılı kompozisyon 3 bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme ve sonuç bölümleridir.

  Giriş bölümü
  Verilen bir konuyu açıklayabilmek için önce açıklanması gereken düşünceyi bulunur ve bu düşünce giriş bölümünde belirtilir. Giriş bölümü kompozisyonun en kısa bölümlerinden biridir. Bu bölümde sadece açıklanması gereken düşünce belirtilir. Bu bölümde örnek verilmez ve açıklama yapılmaz. Kısa ve öz olmalıdır.

  Gelişme bölümü
  Gelişme bölümünde, giriş bölümünde belirtilen düşünce geniş bir şekilde açıklanır. Bu bölümde örnek verilmesi gerekiyorsa örnek verilir. Ancak örneğin diye başlanılmaz, örneğin sözcüğü kullanılmaz. Verilen örnek birden fazla olmamalıdır. Gelişme bölümü bir paragraftan fazla olabilir.

  Sonuç bölümü
  Sonuç bölümünde, giriş ve gelişmenin ortak düşüncesi yani ana düşünce yazılır. Bu bölüm yazılı anlatımın diğer kısa bölümünden biridir. Bu bölümde de dikkat edilmesi gereken önemli özellik fazla ayrıntıya girmemektir.Yine kısa ve öz olmalıdır
  Not: Kompozisyonda sadece 3 bölüm olmak zorunda değildir. Birden fazla gelişme bölümüde olabilir. Ancak en az 3 paragraftan oluşmak zorundadır.Ve kompozisyonlar uzun olacak şekilde olmalıdır.

  Önemli noktalar
  Kompozisyonda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:
  1.Cümle içinde sözcük tekrarı yapmamak sözcükleri düzgün ve doğru şekilde kullanmak.
  2.Cümle ve örnek tekrarı yapmamak.
  3.Noktalama işaretleri ve yazım kurallarına dikkat etmek.

  ALINTI