Komik Romantik Filmler

'Medya Bölümü' forumunda Bella tarafından 11 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Komedi Romantik Filmler,


  Komedi Romantik Filmler İlk 10,  1-Four Wedding and a Funeral (4 nikah 1 cenaze – 1993)

  [​IMG]

  İşte Hugh Grantı ünlü yapan film. Bildiğiniz klasik bir İngiliz komedisi de değil üstelik. Çünkü İngiliz komedilerine genelde çok gülmezsiniz. İçinde mutluluk ve hüzün içiçe geçmiş durumda. Komedi-romantizm ve dram üçlemesinin en güzel örneklerinden biri. Film, bir düğün ile başlıyor. Eğlenceden başka bir şey düşünmeyen bir adam olan Grant bir arkadaşının düğününde Andie MacDowell ile tanışıyor. Kısa sürede yakınlaşıyorlar ancak; MacDowellın nişanlı olduğunu öğrenince ayrılmak zorunda kalıyorlar . Grant en yakın arkadaşlarından birini de kaybedince artık hayatını bir düzene oturtmaya karar verip kendisine yıllardır aşık olan bir başka kadınla evlenmeye karar veriyor. Tam bu sırada McDowellın boşandığını öğreniyor ve düğün sırasında müstakbel eşine HAYIR yanıtını veriyor.
  2-While u were sleeping (Sen Uyurken – 1995)

  [​IMG]

  Başrolleri Sandra Bullock, Bill Pullman ve Peter Gallagher paylaşıyor. Film tren istasyonunda çalışan Sandranın işe gidip gelirken gördüğü Petera platonik olarak aşık olmasıyla başlıyor. Bir gün Peterı tren kazasından kurtarıyor ve işte hikaye tam da burada başlıyor. Sandra, Peterı hastaneye kaldırıyor ve Peterın ailesi de dahil olmak üzere herkes onları nişanlı zannediyor. Peterın komada olması nedeniyle de bu yalan uzayıp gidiyor. Peterın yokluğunda geçen filmde Sandra ile Peterın kardeşi Bill in yakınlaşmaları ve sonunda birbirlerine aşık olmaları konu alınıyor.
  3-First 50 kiss (İlk 50 Öpücük – 2004)

  [​IMG]

  Drew Barrymoreun başrollerini paylaştığı film, geçirdiği bir trafik kazasından sonra hafızası silinen Lucy ile Henrynin aşkını konu alıyor. Henry her yeni gün Lucyi kendine aşık etmeye çalışıyor. Çünkü Lucy her gün yeniden unutuyor.
  4-Notting Hill (1999)

  [​IMG]

  Hugh Grant ile romantik-komedilerin vazgeçilmez ismi Julia Robertsı bir araya getiren o efsane film! Aynı zamanda Hollywood tarihinin en önemli buluşmalardan biri. Sıradan bir hayat süren bir İngiliz ile Hollywoodda ünlü bir oyuncu olan Amerikalının aşkını konu alıyor. Şarkısı da süperdir :Ronan Keathingin Nothing At All. Film aslında bizim bildiğimiz klasik Türk filmlerinde işlenen bir konuya sahip ama yine de oldukça romantik.
  5-As good as it gets (Benden Bu Kadar – 1997)

  [​IMG]

  Film ve yönetmen kategorileri dahil sekiz dalda Oscar adayı olup, bunlardan ikisini kazanan film , Jack Nicholson-Helen Hunt ilişkisini anlatıyor. Aslında hallerinden hoşnut olmayan üç kişinin öyküsü de denilebilir. Melvin (Jack Nicholson) obsesif ve aksi bir aşk romanı yazarı. Her gün aynı saatte aynı yerde aynı kahvaltıyı yapıyor. Burada garsonluk yapan Carol ona tahammül edebilen ender insanlardan. Eşcinsel Simon ise Melvinin yetenekli ressam komşusu. Bu üç mutsuz insanın hayatları, çirkin ve zayıf bir köpek olan Verdellle karşılaşmalarıyla değişmeye başlıyor. Belirtmek isteriz filmdeki performanslarıyla Jack Nicholson “en iyi erkek oyuncu ödülünü, Helen Hunt ise “en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştı.
  6-When Harry met Sally (Harry Sally ile Tanışınca – 1989)

  [​IMG]

  Film Harry ve Sallynin birlikte yolculuk yapmalarıyla başlıyor. Ancak ikilinin arasında duygusal olarak hiçbir şey geçmiyor çünkü zaten ikisinin de sevgilileri var. Yolculukları bitince de yolları ayrılıyor. Zaman zaman karşılaşsalar da aralarında yine duygusal hiçbirşey geçmiyor çünkü zaten yanlarında hep birileri oluyor. Yani anafikir kısaca şöyle eğer bir kişi gerçekten sizin hayatınızın aşkı ise yıllar sonra da olsa onunla tekrar bir yerlerde karşılaşabilirsiniz.
  7-My Best Friends wedding (En İyi Arkadaşım Evleniyor – 1997)
  [​IMG]

  Ve işte yine Julie Robertsın başrolünü oynadığı bir başka romantik komedi. Başrollerinde Julia Roberts ve Dermot Mulroney var. Film, Robertsın çocukluk arkadaşının düğününe gitmesiyle başlıyor. Düğün hazırlıkları sırasında aslında Mulroneye aşık olduğunu anlayan Roberts , Mulroney ile nişanlısını ayırmak için elinden gelen herşeyi yapıyor. O günlerde daha ünlü olmayan Cameron Diazı Mulroneyın nişanlısı rolünde izliyoruz. Diana King – I Say A Little Prayer adlı soundtrack ayrıca çok başarılı.
  8-Pretty Woman (Özel Bir Kadın – 1990)

  [​IMG]

  Gelmiş geçmiş en iyi romantik-komedilerden biri. Başrollerde Julie Roberts ve Richard Gere var. Film, zengin bir iş adamı olan Richardın hayatının tek düzeliğinden sıkılıp Newyorkda hayat kadınlığı yapan Julieyi arabasına almasıyla başlar. Geçirdikleri eğlenceli gecenin sonunda aralarında bir anlaşma yaparlar ve 1 hafta daha Newyorkun en pahalı otellerinden birinde beraber kalmak için anlaşırlar. Bu şekilde başlayan ilişkileri çok geçmeden aşka dönüşür. Bu eğlenceli romantik komedinin soundtrackleri de bir o kadar başarılı.  9-Amélie (Le Fabuleux Destin dAmélie Poulain – 2001)

  [​IMG]

  Film bir kızın Fransada yaşadığı basit ama büyülü hayatını anlatıyor. Garip bir ailede büyüyen Amelienin Fransada yalnız geçen hayatı bir gün evinin banyosunda bir başkasına ait anıların olduğu kutuyu bulması ile değişiyor. Bu kutunun sahibini bularak, aslında gerçek mutluluğun diğer insanları mutlu ederek olduğunu keşfediyor. “Amelie aldığı ödüllerle başarılı bir romantik komedi örneği olduğunu zaten kanıtlıyor. Görüntü Yönetmenini de ayrıca tebrik etmek lazım. Renkler olağanüstü!
  10-Love Actually (Aşk Heryerde – 2003)

  [​IMG]

  Birçok aşk hikayesini iç içe geçiren film, farklı yerlerde yaşayan farklı kişilerin aşklarını konu alıyor. İngiliz romantik-komedi filmlerinin arkasındaki yaratıcı beyin Richard Curtisin ilk yönetmenlik denemesi olan bu film oyuncu kadrosu; aşkın farklı anlatımlarıyla gelmiş –geçmiş en iyi romatik komedi listemizin 1. sırasında yer almaya hak kazanıyor.