Kol Uyuşması ve Vücutta Elektriklenme

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 1 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Soru:

  selamlar ;
  Benım sol kolumda dirsekten başlayarak küçük parmağıma kadar bir karınçalanma hissediyorum ve vücudun da aşırı elektrıklenme var nereye dokunsam elektrıklenme oluyor ve bu benım sol göğüsümde ağrı oluşturuyor toprakta dolaştım elektrıklenmemi alsın diye ama halen elektrıklnme yaşıyorum beni çok yormaya başladı

  Kol uyuşması ile birlikte ; boyun ağrısı baş ağrısı , kulaklarda çınlama , uğultu , baş dönmesi , mide bulantısı , uyku bozuklukları birlikte ya da tek başına kol ağrısı da olabilir. Hatta, arkada kürek kemiği alt hizasına, önde göğüse vuran ağrılar oluşabileceğinden, hastalar kalp hastası olduklarını zannedebilirler.

  kol veya elde uyuşma , halsizlik ve şiddetli kol ağrısı ; boynunuzda muhtemel bir boyun fıtığının bulguları olabileceği gibi , boyun kireçlenmesine bağlı olarakta gelişebilir..
  boyun MR ı çektirdikten sonra , bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekmektedir..

  bu arada ; günlük yaşantınızı düzenlemenizi tavsiye ederim..

  ağrıyı azaltan ve artıran durumları kısaca hatırlatmam gerekirse :
  1. Ağırlık kaldırmamak,
  2. Ağır işler yapmamak,
  3. Ters hareketlerden kaçınmak
  4. Ortopedik boyun yastığı kullanmak ,
  5. Orta sertlikte bir yatakta yatmak ,
  6. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamak ,
  7. Mesleğine göre nasıl hareket etmeniz gerektiğini bilmek ,
  ( örneğin ; öğretmenler , çok kitap okuyan öğrenciler, banka memurları , operatörler , daktilo ve bilgisayar kullanıcıları , çok fazla örgü-biçki-dikiş-nakış işi yapan ev hanımları , halı ve kilim dokuyucuları , plan ve proje yapan çizim yapan mimarlar , uzun süre tv seyreden ya da kahvehanelerde kağıt vs. oynayan kişilerde boyun adeleleri hareket etmediği için tembelleşir ve zayıflar...ilerdede her zaman boyun fıtığı riski taşırlar ve boyun kemiklerinde kireçlenme daha hızlı olur. )
  8. boyun egzersizlerini hergün düzenli olarak yapmak

  yukardaki önerileri her zaman aklınızda tutmanızı öneririm.

  benim size önerim ; iyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

  Dr. Ümit Hazar
  Uzman Doktor Ümit Hazar | Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon

  Kaynak:revir.com