Kol Saatini Kim Buldu

'Ders notları' forumunda CalviN tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kol saatinin icadı
  Kol Saatini Kim icat etti
  Birçoğumuzun vazgeçilmez aksesuarıdır kol saatleri. Kol saatini ne zaman kimin bulduğunu biliyor musunuz?
  İlk kol saatiyle ilgili en eski belge, 1790 yılına aittir. Bu belgeye göre, Cenevrede saat yapımıyla uğraşan Jaquet-Droz und Leschot firması, “bileğe takılabilecek bir saat yapmayı başardı. Günümüze kadar ulaşabilen en eski kol saati örneği ise, 1806 yılından kalmadır. Parisli kuyumcu Nitot tarafından yapılan bu altın saatin kemeri de, inci ve yakutlarla süslenmişti ve İmparatoriçe Josephinee aitti. 19. yüzyılda yapılan bu tür saatler, saatçilerden çok kuyumcuların eseridir. İlk erkek kol saatleri, Alman Donanması tarafından 1880 yılında La Chaux-de-Fonds kentindeki C. Girard-Perregauxya siparişedildi. Bunlar, süsten çok, zaman ölçme aygıtı görevini üstlenen saatlerdi ve Alman denizcileri için görevleri sırasında gerçekten yararlı oldu.

  Mekanik aksamların oturtulduğu kasa, altından yapılmıştı ve kemer olarak da deri kullanılıyordu. Girard-Perregaux firması Alman Donanması için hazırladığı saatleri, genel olarak da pazarlayabilmek için yeni parti imalata geçti. Ancak, o dönemde bu kol saatlerine tek ilgi, Perudan geldi. Amerikalıların ve öteki ülke insanlarının ilgisizliği, İsviçrede erken doğum yapan kol saati endüstrisini engelledi.

  1908 yılında Parisli hanımların kol saatleri takmaya başlamasıyla, Avrupa kıtasında bu saatlere olan ilgi, büyük ölçüde arttı. Birinci Dünya Savaşına gelinceye değin, erkeklerin kol saati takması, kadınsı bir davranış olarak değerlendiriliyordu. Ancak, savaş sırasında cep saatlerinden çok daha pratik oldukları anlaşılınca, bu değer yargısı da ömrünü doldurdu.

  Alıntı