Kol Düğmeleri_Erkeklere prestij ve karizma katan kol düğmeleri

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 3 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Erkeklere prestij ve karizma katan kol düğme modelleri

  Kol düğmeleri erkeklere çok farklı bir şıklık kazandırmaktadır. Özellikleri ve farklı tasarımları ile erkeğe ayrı bir karizma ve hava getirir.. Bu nedenle kol düğmeleri son dönemlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Yapılan araştırmalara göre son zamanlarda kadınların partnerlerine en çok kol düğmesi hediye ettikleri anlaşılmıştır. Bu harikulade aksesuar hakkında daha detaylı birkaç bilgi vermek gerekirse;

  17 yüzyılın başların da ilk kez Avrupa da özellikle Fransa da kullanılmaya başlanan kol düğmesi en üst düzey soylu ve zengin erkeklerin prestij amaçlı taktıkları bir aksesuardı. O zamanlar sadece el işçiliği ile yapılan kol düğmelerinde altın ve değerli taşlar kullanılırdı.

  İngilizce anlamı Cuff Link olan kol düğmesinin Cuff; gömleğin kolundaki iki yakaya verilen ad, Link te birleştirmek anlamına gelir. İkisi yan yana getirilerek koldaki iki yakayı bir araya getiren araç olarak adlandırılmıştır.

  1800 yıllarda endüstiriyel devrimle bulunan yeni üretim teknikleri ile gümüş ve metal madenlerden mineli ve renkli kol düğmeleri üretilmeye başlanmış ve daha geniş çevreler kol düğmesi takmaya başlamıştır. Yine bu dönemde de sadece zenginlerin kullanabildiği bir aksesuar olarak kalmıştır.

  1840 yılında Paris te modacıların bu günkü manşetli gömlekleri dizayn etmeleri ( French Cuff Dress Shirt ) kol düğmesinin popülerliğini arttırmıştır.

  1960 yıllardan bu günlere kol düğmesinin popülerliği giderek artmış eskiden sadece özel günlerde takılan kol düğmeleri prestijli bir takı olarak beyan ve erkeklerin günlük yaşamına girmiştir.

  Şık erkeğin ifadesi iki küçük kol düğmesi, bayanların erkekler için en çok aldığı hediye haline gelmiştir.

  [​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]