Kök Nedir - Kökün Kısımları ve Görevleri

'Ders notları' forumunda anniccha tarafından 30 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bitkileri toprağa bağlayan ve topraktan su ve suda çözünmüş tuzları bitkiye sağlayan kısımlardır. Kökler, bitkilerin toprak altındaki kısımlarıdır.

  Tipik bir kökün kısımları

  58673206.
  Köklerin üç önemli işlevi vardır.

  Bitkinin toprağa tutunmasını sağlar.

  Kökler, toprak tanecikleri arasındaki boşluklardan su ve madensel tuzları emer.Köklerin emiş özelliği emici tüylerle artar. Emici tüyler kök ucunun hemen gerisinde büyür. Önemli maddelerin emilmesini sağlar.

  Kökler, bitkinin iletim sisteminin bir parçasıdır.

  Odun borusu, su ve madensel tuzları köklerden gövde ve yapraklara taşır.

  Soymuk borusu, besin maddelerini yapraklardan kök sisteminin her tarafına taşır.

  Bazı bitkilerde kök besin deposu görevi yapar ( havuç ).

  Kökün dış yüzü epidermisle kaplıdır. Epidermsin altında dolgu dokusundan oluşan bir canlı kabuk ve ortada iletim dokusu bulunmaktadır.
  Primer ( ilk ) kök, tohumun çimlenmesi sırasında, embriyodaki kökçüğün gelişmesi ile meydana gelmiş olan köktür. Bu kök ana kök hâlinde toprak içinde dikey olarak gelişir ve yan dallar vererek toprak içinde dallanmış bir sistem oluşturur. Yan dallar taşıyan bir ana kökten yapılmış olan bu kök sistemine kazık kök adı verilir.

  Bitkilerin çoğunda çimlenmenin genç devresinde primer kökten sonra gövdenin tabanından birçok ek kök meydana gelir. Bu köklere saçak kök denir. Primer kökten sonra meydana gelen kökler bazen bitkide yardımcı eleman da olabilmektedir (sarmaşıkta tırmanmayı sağlamak gibi ). Bu şekilde oluşmuş köklere ise ek kökler adı verilir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haz 2014