kohezyon ile ilgili örnekler var mı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 4 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Cıva kohezyondan dolayı birarada duruyor.


  Kohezyon (Latince cohaerere, bir arada bulunma anlamındadır) molekül çekim kuvveti demektir. Aynı cins moleküllerin arasındaki çekim kuvvetine denir.
  Kohezyon sıvı ve katı (gazlarda ihmal edilebilecek kadar küçüktür) maddelerde görülür. Bu maddelerin moleküllerindeki pozitif ve negatif yükler arasında oluşur. Bağların ömrü saniyenin trilyonda biri kadardır; ancak komşu moleküller arasında sürekli yeni bağ kurulur ve bu da bileşiği bir arada tutar. Bu olgu sonucunda sıvılardaki yüzey gerilimi adı verilen olgu meydana gelir.

  Bitkilere Etkisi

  Su bitkinin dalının ucunda kohezyon sonucu birarada duruyor.


  Hidrojen bağlarının sonucunda gerçekleşen kohezyon, bitkilerde suyun zıt yönde taşınmasını mümkün kılar. Su bitkilerdeki odun borularından yukarı çıkarılırken kohezyon ve adhezyon sonucu oluşan hidrojen bağları rol oynar.
  Terleme ve kohezyon kuvveti: Yapraklarda terleme ile su kaybedince, yaprak hücrelerinin yoğunluğu artar ve odun boruları içerisindeki su üzerine bir gerilim uygular. Bu emme gücü hava basıncının 30 katı kadar olup, aynı durum kökte de söz konusudur. Böylece gerilim altında tutulan su sütunu kök hücrelerinden yapraklara kadar iletilir. Boyu 100 m. ve daha fazla olan ağaçlarda suyun taşınması bu teori ile açıklanır. Aynı cins moleküller arasındaki çekim kuvvetidir. Örneğin 100 m kavak ağacının tepesine suyun çıkarılması.
    2. çok güzel bir siteymiş
   


Similar Threads: kohezyon ilgili
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım adezyon ve kohezyon etkileri 5 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon kısa 22 Eylül 2016
Sorun Cevaplayalım Nostradamus 1555'te Yayınladığı eserinde hangisiyle ilgili bölüm yazmıştır 18 Nisan 2015
Sorun Cevaplayalım zekat hac oruç ve namaz ile ilgili hadisi şerif istiyorum 10 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım zaman ölçme birimleri ile ilgili problemler 10 Aralık 2012