Kobi nedir

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 20 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kobi nedir
  kobilerin sınıflandırılması
  Kobiler hakkında bilgi

  Kobi : Küçük ve orta büyüklükte işletme
  İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu yirmibeş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan ekonomik birimler küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) olarak tanımlanır.
  Buna göre
  a) Mali bilanço: Bir işletmenin belirli bir tarihte sahip olduğu varlıklar ile bu varlıkların sağlandığı kaynakları gösteren mali tabloyu,
  b) Net satış hasılatı: Bir işletmenin brüt satışlarından satış iskontoları ve iadeleri ile diğer indirimlerin düşülmesi sonucu bulunan tutarı,
  c) Yıllık iş birimi (YİB): Bir yıl boyunca tam zamanlı olarak işletmede veya işletme adına çalışan bir kişiyi, ifade eder.
  KOBİlerin Sınıflandırılması
  KOBİ´ler 3 grupta sınıflandırılmıştır;
  a) Mikro İşletme:
  On kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu bir milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan çok küçük ölçekli işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.
  b) Küçük İşletme:
  Elli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu beş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.
  c) Orta Büyüklükteki İşletme:
  İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da, mali bilançosu yirmibeş milyon Yeni Türk Lirası´nı aşmayan işletmeler bu kapsamda yer almaktadır.