Kleptomani Nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Flu tarafından 31 Ağu 2009 tarihinde açılan konu

 1. Flu

  Flu

  Kleptomani(Zorlantılı çalma hastalığı)

  İhtiyacı olmadığı hemen kullanmayacağı halde ve maddi değeri nedeniyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğudur.

  Kişinin aslında o malı satın alabilecek yeterli maddi birikime sahip olduğu ancak buna rağmen bu davranışı gerçekleştirdiği gözlenmiştir.

  Hastaların genel özellikleri..

  kadınlarda erkeklere göre yaklaşık dört kat daha sık görülmektedir.Cinsiyetler arasındaki oranın bu kadar yüksek olmasının bir nedenide erkeklerin böyle bir durumda çoğunlukla hastaneler yerine cezaevlerine gönderilmeleri olabilir.

  Kadınlarda ortalama olarak 30-35 yaşta erkeklerde 50-55 yaş ta daha sık görülmektedir.

  Tedavi.

  Kişinin geçmişi ve şu anı ile ilgili zedeleyici olayların saptanarak bunlara yönelik uygun düşünce şemaları geliştirilmesi ve toplumsal ilişkilerdeki uygunsuz savunma mekanizmalarının değiştirilmelerini hedefleyen terapiler , dürtüsel hareketleri ve kaygı durumunu azaltmaya yönelik ilaç tedavileri ve gerekse hipnoz ile başarılı sonuçlar alınmaktadır..
   
 2. Cevap: Kleptomani Nedir?

  :f20:Çok ilginç bir tesbit..
  Bu hastalığın ilerleyen yaşlarda çıkması da çok ilginç doğrusu.Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz koşullar sonucu gelişen bir huy olduğunu sanıyordum.Bilgiler için teşekkürler.