Klasik batı müziğinin dönemleri nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 22 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Klasik batı müziğinin dönemleri nedir?
  Klasik batı müziğinin dönemleri
  Klasik batı müziği


  Klasik batı müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür.

  Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar.

  Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

  Klasik : 1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

  Romantik : 1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

  Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır.

  ALıntı..
   


Similar Threads: Klasik batı
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Klasik Batı Müziğinin Tarihçesi 12 Aralık 2012
Bunları biliyormusunuz Kareköklerin yaklaşık değeri nasıl bulunur? 29 Haziran 2010
Bunları biliyormusunuz çevremizde batıl inançlara örnekler 5 Ekim 2014
Bunları biliyormusunuz Çevremizde Duyduğumuz Batıl İnançlar 4 Haziran 2013
Bunları biliyormusunuz Çevremizde Bulunan Batıl İnançlar 15 Mart 2013