KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


  1. Lefke Avrupa Üniversitesi KKTC

    Rektör: Prof. Dr. Haldun Gürmen

    Tarihçe:Kıbrıs Bilim Vakfı tarafından 1990 yılında kurulan üniversite, KKTC'de yer alan bir devlet vakfı üniversitesidir. 1993'te YÖK tarafından tanınan üniversite, 20 bin metrekarelik alanda, deniz kıyısındaki kampusunda hizmet veriyor. Lefke Avrupa Üniversitesi, KKTC'nin kuzeybatısında yer alıyor. Başkent Lefkoşa'ya arabayla 45 dakika KKTC Devlet Havaalanı'na 55 dakika mesafede. Üniversitede halen 15'i aşkın ülkeden gelen öğrenciler öğrenim görüyor.
    ÖSS sonucunda başka bir üniversiteyi kazanan öğrenciler de Lefke Avrupa Üniversitesi'ni tercih edebiliyor. ÖSS'de 120 ve üzerinde puan alanlar puan türlerine uygun bölümlere kayıt yaptırabilirken, 105-120 puan arası alanlar meslek yüksekokullarına kayıt yaptırabilecek. KKTC vatandaşı öğrenciler ise, ÖSS koşulu aranmaksızın üniversiteye direkt kayıt yaptırabiliyor.
    Üniversitede 4 bölümden oluşan Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, 2 bölümle hizmet veren Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, 6 bölümlü Fen - Edebiyat ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, üç bölümden oluşan İletişim Bilimleri Fakültesi, 7 bölümlü İktisadi ve İdari Bilimler Fakaltesi'nin yanında 6 yüksek lisans programı ile meslek yüksekokulu bulunuyor. Yıllık öğrenim harcının tutarı; 3240 ABD Doları + yüzde 2 KDV. KKTC vatandaşları için bu miktar 2160 Dolar + KDV. 4 taksitte ödeme yapılırsa, öğrenim ücreti 3600 Dolar + KDV'ye yükseliyor.

    Sosyal ve Kültürel Etkinlikler:LAÜ'ye kaydını yaptıran her öğrenci, Öğrenci Birliği'nin doğal üyesi oluyor. Öğrenci Birliği, öğrencilerin idari ve akademik sorunlarıyla ilgilenmekle birlikte sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleri organize ediyor.
    Üniversitede 30'dan fazla öğrenci kulübü bulunuyor. Bu kulüpler müzikten spora, folklordan tiyatroya, danstan dağcılığa, su sporlarından TV çekimine kadar birçok alanda hizmet sunuyor. Öğrenciler, hemen hemen tüm spor dallarını yapma imkanına sahip. Başarılı sporculara burs da veriliyor. Kültür Kulübü'nün kültürel ve folklorik faaliyetleri yanında tiyatro, otantik müzik ve şiir dallarında çalışmalar yapılıyor.

    Barınma:Kampus yurduyla birlikte dört yurt, öğrencilere son derece modern olanaklarla hizmet sunuyor. Kampus yurdunun yıllık tek kişilik oda ücreti, 2203 Dolar. İki kişilik oda ücreti ise 1102 Dolar. Diğer yurtlarda yıllık tek kişilik oda ücretleri 918 Dolar; iki kişilik oda ücretleri ise, 643 Dolar.
       2. Cevap: KKTC Lefke Avrupa Üniversitesi

    • LEFKE AVRUPA ÜNİVERSİTESİ ni düşünen bütün öğrencilere sesleniyorum,ben buraya gelmekle hayatımın hatasını yaptım ve inanın buraya gelenlerin hiçbiri hayatından ve okulundan memnun değil, memnunum diyenler kendilerini kandırıyorlar ama farkında değiller.
    Eğer eğlence, gezme ,vs seviyorsan lefkeye gelme sadece okumak için gel diyenlerde hata yapıyorlar, çünkü sen nekadar sadece ders için gelsende, inanki eğer sosyal yönden biraz olsun rahatlayamazsan zaten ders çalışacak enerjinde olamaz. Eğlencelerden kasıtım casino,kumar falan değil üniversite içindeki sosyal aktivitelerde olsa yeter, ama onlar bile yok lefkede inan burada dünyayı çağın gerisinden takip ediyorsun, hatta takip bile edemiyorsun,öyle şaşalı ve güzel tanıtım filmleri çekiyorlarki bilmeyenler adeta cennete gideceklerini sanıyorlar ama hepsi yalan başka okulların görüntüleri vs. neyse bence bukadar yeter, düşünmenize bile gerek yok burayı, illaki kıbrıssa sadece eğitim için: ODTÜ ,HEM EĞİTİM HEMDE SOSYALLİK İÇİN İSE DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ DERİM
     


Similar Threads: KKTC Lefke
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi KKTC milli marşını adı 18 Aralık 2011
Etüt Merkezi KKTC Üniversitelerinde Öğrenci Affı 28 Şubat 2009
Etüt Merkezi Lefke Avrupa Üniversitesi 20 Kasım 2009