Kızılayın Tarihçesi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Wish tarafından 29 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu 1. kızılay'ın kuruluşu


  * 29 Haziran 1868 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nun 5 Temmuz 1865 tarihinde imzalamak zorunda kaldığı Cenevre Sözleşmesi gereği olarak "Mecrûhîn ve Marzâ-yi Askeriyyeye İmdad ve Muâvenet Cemiyeti - Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım ve Destek Cemiyeti" adıyla Dr. Abdullah Bey ve Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa öncülüğünde kurulmuş ancak hiçbir zaman çalışır hale geçmemiştir.

  * 14 Nisan 1877'de "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti" adı ile Marko Paşa önderliğinde yapılan toplantılardan sonra yeniden kurulmuş ve Sırbistan-Karadağ Savaşları ile Teselya Savaşlarında yardım çalışmaları yaptıysa da ancak 1960 yılında kurumsal olarak çalışmaya başlayabilmiştir, Osmanlı Hilâl-i Ahmer Cemiyeti, amblem olarak hilâli alması gerektiğini gösterilerek Uluslararası Salîb-i Ahmer (Kızılhaç) tarafından uzun süre kabul edilmedi. Nihayet 1897 Haziranında Londrada toplanan Milletlerarası VIII. Kızılhaç Konferansında Dr. Besim Ömer Paşanın gayretleriyle hilâlin amblem olarak alınması resmen kabul edilmiştir.

  * 1923 yılında Cumhuriyetin kurulması ve devletin isminin değiştirilmesi ile "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti" adını almıştır,

  * 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından uygun görülen "Türkiye Kızılay Cemiyeti" adını almıştır.Kızılay sağlık için çalışan bir Sivil Toplum Kuruluşudur.
   


Similar Threads: Kızılayın Tarihçesi
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Kızılayın Tarihçesi Nedir Özeti 1 Haziran 2011
Ansiklopedik Bilgi Kızılayın Şu Anki Başkanı 29 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Kızılayın Sembolü 27 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Kızılayın Nerelerde Örgütlenmiş 27 Mayıs 2011
Ansiklopedik Bilgi Kızılayın Kuruluş Sebebi Nedir 26 Mayıs 2011