kızılay haftası anlam ve önemi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. kızılay haftasının anlam ve önemi,kızılay haftasının anlamı,kızılay haftasının önemi

  KIZILAY HAFTASI VE ÖNEMİ
  [​IMG]

  Türk Kızılayı her yıl Kızılay Haftası’nı 28 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında tüm yurtta coşkuyla kutluyor. Türk Kızılayı ülke genelindeki 700’e yakın şubesi, personelleri, üyeleri ve gönüllüleri bu coşkuya ortak oluyor.

  Balkan, Trablusgarp ve Çanakkale Savaşlarındaki yaralı ve esir askerlerimizin tedavi, sevk ve idaresinin tek sorumlusu; Anadolu’nun kurtuluşunun kahraman Hilal-i Ahmeri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun inançlı ve gururlu Kızılay Cemiyeti; I. ve II. Dünya Savaşları’nda yüz binlerce yaralı, esir, göçmen ve dağılmış ailelerin müşfik koruyucusu, kollayıcısı ve sahibi; Erzincan, Varto ve Gediz gibi büyük felaketlerin kara gün dostu Türk Kızılayı bu yıl da Kızılay Haftası’nı büyük bir coşku ve gururla kutlayacaktır.

  Cumhuriyetimizin temel yapı taşı kurumlarından bir tanesi olan ve Cumhuriyet’in faziletlerinin ülke genelinde kök salmasında pay sahibi olan Türk Kızılayı, Cumhuriyet Bayramı ile Kızılay Haftası coşkusunu bir arada yaşayacaktır.

  Her yıl 28 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay’ın ulusumuz açısından önemini vurgulamak ve Kızılay’ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır.

  Türkiye genelinde faaliyet gösteren Türk Kızılayı Şubeleri ve tüm okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık felsefesi ve temel ilkelerini tanıtmak ve benimsetmek, gerçekleştirdiği yenilikleri ve hedefleri konusunda kamuoyunu bilinçlendirme imkanı sunması açısından büyük önem taşımaktadır. Türk Kızılayı gönüllü olarak yürüttüğü tüm çalışmalarında vatandaşların desteğine ihtiyaç duymaktadır. Kızılay Haftası dolayısıyla bir kez daha kadirşinas Türk Halkını Türk Kızılayı’nın kampanyalarına katkıda bulunmaya ve gönüllü destek olmaya davet ediyoruz.

  Gücünü ve etkinliğini Türk Halkından alan Kızılay, 140 yıldır olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacaktır.