Kızıl ile Kara Kitap Özeti

'Medya Bölümü' forumunda Büsra tarafından 29 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kızıl ile Kara Kitap Özeti
  Kızıl ile Kara Roman Özeti
  Kızıl ile Kara Özeti

  Romanın kahramanı Julien Sorel, ihtiraslarla dolu bir karakterdir. Mevki kazanma hırsıyla yanıp tutuşan bu gururlu genç, bir keresteci olan babası tarafından hor görülür. Bu, onda devrin aristokratlarına karşı kin beslemesine sebep olur. Bir papazdan din dersleri alan Julien, daha sonra şehrin belediye başkanı Mösyö de Renalin çocuklarına Latince dersleri vermeye başlar. Julien ile Madame de Renal arasında duygusal bir yakınlık başlar. Madame de Renale imzasız mektuplar gönderilmesi üzerine Julien oradan ayrılmak zorunda kalır.

  Daha sonra Julien aristokrat bir çevreye yazıcı olarak girer ve soyluların davranışlarını öğrenir. Yazıcı olduğu ailenin kızı Mathilde ile Julien arasında bir aşk başlar. Mathilde ilk zamanlar kendi sınıfından olmayan birisini sevmiş olmanın acısını çekerse de gençlik ve aşk üstün gelir, gurur yenilir. Kızını bir dük ile evlendirmeyi tasarlayan Mathildein babası, kızının ısrarı karşısında geri adım atar, bu evliliğe razı olur. Mathildein babası onlara bir servet bağışlar, Juliene bir soyluluk unvanı sağlar; bir yandan da Renal ailesinden Julien hakkında bilgi ister. Madame Re-nalden gelen bilgiler üzerine evlilik imkansızlaşır.
  Julien gider, Madame de Renali kilisede tabancayla yaralar. Hapse atılınca Madame de Re-nalden başkasını sevmediğini anlar. Julien
  giyotinle idam edilir. Madame de Renal de bu acıya dayanamaz, hastalanır ve üç gün sonra o da ölür.

  ALINTI...