Kızıl felaketi yayan fabrika açılıyor !

'Haberler' forumunda Sibel tarafından 14 Ekim 2010 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  Macaristan’da Tuna Nehri’ne kimyasal kızıl çamurun akmasına neden olan alüminyum fabrikası bugün ya da yarın üretime başlayacak.

  Ulusal Felaket Şefi Gyorgy Bakondi dün yaptığı açıklamada “Fabrika cumaya kadar açılacak. İki yıldan fazla bir süre devlet kontrolünde olacak” dedi.

  Sızıntı aylar önce başladı

  Ajka şehrindeki alüminyum fabrikasında atık göletinin setlerinin yıkılması sonucu meydana gelen çevre felaketinde ölü sayısı ise dün dokuza yükseldi. Felaketin en kötü etkilendiği Kolontar köyünün sakinlerine izin hafta sonuna kadar geri dönülmesine izin verileceğini belirten İçişleri Bakanı Sandor Pinter “Cumartesi gününe kadar beklemek zorundalar. Çünkü çalışmalar henüz tamamen bitmedi” dedi. Bölgeye dün de ziyarette bulunan Macar Başbakan Viktor Orban çevre felaketine “ihmalin” yol açtığını söyledi. Sızıntının aylar önce başladığı, yetkililerin ihmalkâr davrandığı iddia edilmişti.

  Tozu bile tehlikeli

  Macaristan’daki öğrenciler, kurumuş çamurdan gelebilecek zehirden etkilenmemek için maske ve gözlük kullanıyorlar. Bulgar yetkililer de Tuna Nehri’nde ölçüm yapıyor.
   


Yükleniyor...