Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Merve tarafından 10 Ocak 2012 tarihinde açılan konu 1. Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır


  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kızamık aşısının ilk dozunun çocuklar 12 aylıkken (en geç 15 aylığa kadar), ikinci dozun ise okul öncesi çağda (4-6 yaşlarında) yapıldığını belirtiyor. Özel durumlarda her iki doz arasında en az bir ay olması gerektiğini de ekliyor.

  En çok merak edilen sorulardan biri olan, “annenin kızamık geçirmiş olması çocuğu korur mu? sorusunu şöyle yanıtlıyor:

  “Kızamık geçiren annelerden bebeklerine geçen antikorlar çocukları 9 aylık olana kadar (belki biraz daha uzun süre) korur. Bu nedenle aşı çocuklara doğar doğmaz değil, 9 aylıkken yapılmaya başlanır.

  Aşının 9 aydan (hatta 12 aydan önce) önce yapılması durumunda çocuğun anneden aldığı antikorların aşının etkili bağışıklık cevabı oluşturmasına engel olabileceğini söyleyen Dr. Küçükusta, aşının iki doz yapılmasının sebebinin de bu ihtimali ortadan kaldırmak olduğunu belirtiyor.

  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kızamık aşısı ile ilgili soruları şöyle yanıtlıyor:

  * Kimler aşı olamaz?
  “Yüksek ateşi olanlar; zatürree, tüberküloz veya başka bir enfeksiyon hastalığı olanlar; bağışıklığı ileri derecede baskılayabilen hastalığı olanlar (AIDS, lösemi, lenfoma, kanser); bağışıklık bozuklukları (hipogamaglobulinemi, disgamaglobulinemi); kanlarında trombosit eksikliği olanlar; kemoterapi, radyoterapi görenler; yüksek doz kortizon ve immunsüpresif ilaç kullananlar.

  * Alerjik olanlar kızamık aşısı olabilir mi?
  “Aşı yapılan yerde kızarma, kaşınma gibi aşırı duyarlılık tepkileri sık görülür ama bunlar geçicidir ve önemli değildir. Anaflaksi türünde ciddi alerjik olaylara milyonda bir rastlanır. Aşıda bulunan neomisin ve jelatine alerjik olduğu bilinenlere aşı yapılmamalıdır. İlk dozdan sonra anaflaksi geçirenlere ikinci dozun uygulanması sakıncalıdır.

  “Bunun dışında saman nezlesi, astım, egzama gibi alerjik hastalıklar ve ilaç alerjileri aşı için sakınca teşkil etmez.

  Hamileler kızamık aşısı olabilir mi?
  “Diğer bütün canlı virüs aşılarında olduğu gibi hamile olduğu bilinen kadınlar aşı olmamalıdır. Aşı olan kadınlar en az dört hafta geçmeden de hamile kalmamalıdır. Emziren kadınlar aşı olabilir.

  * Yumurtaya alerjisi olanlar kızamık aşısı olabilir mi?
  “Yumurtaya karşı anaflaksi tipinde alerjisi olanlar, yani aşı yapıldıktan sonra nefes darlığı, gırtlak ödemi, bayılma, tüm vücudun şişmesi gibi tepkiler gösterenlerin kızamık aşısı olmaları sakıncalıdır. Buna karşılık yumurta yedikten sonra hafif kızarma, kaşıntı gibi şikayeti olanların aşı olmasında bir sakınca yoktur.


  alıntıdır
   


Similar Threads: Kızamık Aşısı
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Kızamık Aşısı Kaç Doz Yapılır 31 Ocak 2012
Sağlıklı Yaşam Kızamık Aşısı Nasıl Yapılır 30 Ocak 2012
Sağlıklı Yaşam Kızamık Aşısı Sonrası Ateş Ve Döküntü 30 Ocak 2012
Sağlıklı Yaşam Kızamık Aşısı Kaç yaşında ve kaç doz yapılıyor 29 Ocak 2012
Sağlıklı Yaşam Kızamık Aşısı Ateş Yaparmı 28 Ocak 2012