Kız Kulesi önemli bilgiler

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 23 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kız Kulesi hangi tarihte inşa edilmiştir?

  Kız Kulesi,İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında,küçük bir adacık üzerinde inşa edilmiştir. M.Ö. 2475 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

  İsim: Kız Kulesi
  Lokasyon: Asya kıtası kıyılarına yakın, Boğazın güney girişinde bulunmaktadır.
  Asya kıtasına uzaklığı: Üsküdardan 200 metre
  Yükseklik: Bayrak direği ile birlikte yaklaşık 40 metre
  Ada yüzölçümü: 1255,85 m2
  Bina ölçüsü: 9 katta 10 oda.
  Bayrak Ölçüleri: 5m2 ( 15 günde bir değiştirilmektedir.

  Kız Kulesi’ndeki II. Mahmud Tuğrası’nın sırrı nedir?

  1832 – 1833 yılları arasında II. Mahmud dönemindeki tadilat sırasında, sütunlu giriş kapısının üzerindeki üçgen çerçeve içine ünlü Hattat Rakim'in yazısı ile mermere oyulmuş , Hicri 1248 tarihli (1832 – 1833) ile padişahın tuğrasını taşıyan bir kitabe konulmuştur.


  Kız Kulesi’ndeki sonsuzluk taşının sırrı nedir?

  Bu taşın burada ne kadar süredir durduğu bilinmemektedir. Fakat değişik zamanlardaki renevasyonlarda her zaman olduğu yerde bırakılmıştır. İki değişik renevasyonda denize düştüğü ve dalgalar tarafından bulunarak tekrar yerine konulduğu bilinmektedir. Bu taş devamlılığı simgeler ve evliliklerinin sonsuza kadar sürmesini isteyen çiftler, bu taşa dokunarak birlikte dilek tutarlar.


  Kız Kulesi ne zaman deniz feneri olarak kullanıldı?

  İlk 17. yüzyılda deniz feneri amaçlı kullanım başlamıştır. 1719 yılında fenerde çıkan yangın sonucunda ahşap binayı tamamen kül haline getirmiştir. 1725 – 1726 yıllarında tekrar tamir edilmiştir. Fener 1857 yılında bir Fransız şirketi tarafından yenilenmiştir. 1920 yılında da lambası otomatik ışık yakma sistemine kavuşmuştur. 1943 – 1944 yıllarındaki tamiratta, elektrik getirilmesi ile daha modernleşmiştir.


  Kız Kulesi’nin içinde neler var?

  Efsaneler Sergisi: 2500 yıllık tarihi içerisinde , Kız Kulesi hakkında sayısız efsaneler ve hikayeler anlatılmıştır. Kulenin bütün katlarında ve adanın her bölümünde bu efsaneler , hikayeler ve tarihi gerçekler teknoloji ve sanat karıştırılarak sunulmuştur. Amacımız , aşk ve sevgi dolu bu hikayeleri anlatarak misafirlerimizi, yüzlerinde bir gülümseme , dudaklarında bir şarkı , damaklarında güzel bir tat ve akıllarında yeni bir bilgi ile uğurlamaktır. Hero ile Leander efsanesi , Yılan sokan Prenses'in hazin öyküsü ve Battal Gazi'nin "Atı Alan Üsküdar'ı Geçti" hikayeleri geniş çaplı anlatılırken , diğer bütün efsaneler de kısaca anlatılmışlardır.

  Seyir Terası: Dünyada başka bir eşi ve benzeri olmayan , İstanbul'un en önemli ve en etkileyici yeri , İstanbul Boğazı'nın girişidir. Kız Kulesi'nin eşsiz lokasyonu ; Haliç , Adalar , Tarihi Yarımada , Boğaz ve Marmara denizine hakim konumda olduğundan, Seyir Terası'nın manzarası dünyada tektir.

  Kuledebar: Kız Kulesi'nin belkide en az bilinen fakat en etkileyici bölümlerinden birisi de Seyir Terası'ndaki "Kuledebar " isimli bölümdür. Mum ışıkları altında , mehtabın aydınlattığı güzel İstanbul gecelerinin en derin hissedilebileceği en romantik yerlerimizden biridir Kuledebar.. Sayısı bilinmemekle birlikte , dünyada en fazla evlilik teklif edilen yerlerden biri olduğu kesindir.