Kıyamet hangi gün kopacaktır?

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 19 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kıyamet hangi gün kopacaktır?

  Peygamberimiz ( a.s.v)’in kıyametin akşam vaktinde kopacağını belirtmiştir.

  Kıyamet hangi gün kopacak neden?
  Hüreyre'den rivayet edilen bir hadiste : "Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cum'a günüdür: Âdem (as) o gün yaratıldı, o gün Cennet'e girdi, yine o gün Cennet'ten çıkarıldı Bir de kıyamet Cum'a günü kopacaktır" buyurulmuştur (Müslim, Cumua, 5)

  Peygamber efendimiz ( asm ) “Biz şu anda ikindi vaktindeyiz Kıyamet akşam vakti Kopacaktır” diye buyurmaktadır Bunun hakikati ise şöyledir.

  Gün, sene, insan ve kainat birbirini hatırlatır, birbirinin numunesidir yani bu dört şeyde hemen hemen aynı şeyler zuhur etmektedir Mesela:

  gün, sabah vakti doğarken, senenin sabahı da bahar vaktidir, insan da ana rahminde, kainat ise 6 günlük yaratılış safhasından 1 gününde doğmaktadır.

  Günün öğle zamanı ise, senenin yaz ortasını, insan ömrünün gençliğini, kainatın da İnsanın yaratılmasının vaktini hatırlatır.

  günün İkindi vakti de, senede yazın son demlerini, insan ömründe ihtiyarlık vaktini ve kainatta da ahirzaman Peygamberi ( asm )nin dünyaya teşrifleri zamanını hatırlatır.

  Akşam vakti ise, senede güzü, insanın ölümünü, kainatın tahribi olan kıyameti andırır.

  Bundan dolayı, kıyametin akşam vaktinde kopması, günün akşam vakti olarak değilde, kainatın akşam vakti olarak anlaşılması gerekir.