Kitap Okumanın Önemi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sibel tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kitap Okumanın Önemi
  Kitap Okumanın Önemi Nedir?
  Kitap okumak niçin önemlidir?

  [​IMG]

  Okumak insanın kişisel gelişimini sağlayan önemli etkenlerden biridir. İnsanın düşünce yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana bilgi ve birikim kazandırır.

  Kitaplar sayesinde bazen uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara yolculuk ederiz; yeni arkadaşlıklar kurar, bazen hüzünlerimizi bazen neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşır, hiç tanımadığımız evlere misafir oluruz. Tarihin sayfalarında koşar adım dolaşır; destanlara, trajedilere tanıklık ederiz. Geçmişin elem verici olaylarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz.

  Bunların hepsini yapmak kitaplarla, okumayla olur. Ancak Türk milleti olarak nedense okumuyoruz. Yapılan araştırmalar bu gerçeği çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, bir İsveçli yılda 10 kitap okuyor, bir Fransız yılda 7 kitap okuyor. Türkiyede ise 6 Türk, yılda 1 kitap okuyor.

  Peki, niçin az okuyoruz?
  Millî Eğitim Bakanlığının 1993 yılında yaptırdığı bir ankete göre insanımızın okumama sebepleri oran olarak şöyledir:
  1-Kitap okuma alışkanlığının olmaması: % 50,2
  2-Yeterince zaman bulunamaması: % 16,6
  3-Boş zamanlarında yoğun olması: % 10,6
  4-Tv, video ve sinemanın tercih edilmesi: % 10,5
  5-Kitap fiyatlarının yüksek olması: % 4,6
  6-Dersleri sebebiyle okuyamama: % 3,4
  7-Diğer sebepler: % 1,9
  8-Cevap yok: % 2,27 7

  Hâlbuki bilgi çağı içerisindeyken, eğer Türk toplumu dünya üzerinde iyi, güzel bir yer edinmek istiyorsa, okumak, düşünmek ve buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak ve eleştirmek ve bilim üretmek zorundadır. Ancak bunları gerçekleştirdiği zaman gelişecek, çağdaşlaşacak ve yeryüzünde tekrar ecdadına lâyık olduğu yeri alacaktır.

  Şimdi, eğer yaradılış nedenini bilmek, üç boyutlu dünyanın dördüncü boyutunu görmek, madde âleminden sıyrılıp manevi âleme ulaşmak; iyiliği, güzelliği, doğruluğu keşfetmek istiyorsan okumalısın.Karanlığın ürkütücülüğünden, ayazından kurtulup aydınlığın içini serinleten sahillerinde yürümek istiyorsan okumalısın.
    2. Cevap: Kitap Okumanın Önemi

  Bu metni okuyanlara kitap okumanın ne kadar önemli olduğu tekrar hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.
    3. Cevap: Kitap Okumanın Önemi

  çok güzel kitap okumanın önemini şimdi daha iyi anladım ödevlerimde çok yardımcı oldu bunu yazan kişilere çok teşekkür ve takdirlerimi sunarım...
    4. Cevap: Kitap Okumanın Önemi

  böyle güzel bir emek harcanıp 1933 yılında bir anket hazırlanması cok hoşuma gitti emegi gecen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum . bunlar bize paylaşanlarada ayrı ayrı teşekkür ediyorum iyiyiki sizin gibi düşüncelile hala aramızdalar =)
    5. Cevap: Kitap Okumanın Önemi

  burda emeği çen herkes teşşekürler ALLAH razı olsun ne dileğiniz varsa gerşekleşir ödvimi yapmama yardımcı oldunuz:))))))))))))
    6. Cevap: Kitap Okumanın Önemi

  Evet admın once yayınladıgın bilgi icin tesekkür ederim. türk toplumunun kıtap okuma acısından cok fakır oldugunu neredeyse tum dunya farkında :D bende henuz 20 yasındayım ama kıtap okuma alıskanlıgım ortalama 1 senedir sürüyo ve 1 sene sonunda kendımı donup baktıgımda once diikkatımı ceken ınsanlarla aramdakı dıyologlar oldu bunun epeyce gelıstıgı ve kelıme haznemı cok zengınlestırdıgını gordum. her ne kadar kıtap okumıyanlar dısarıdan baktıgındda cok bos bisi olarak gorse bıle ben tam tersını ıdda edıyorum ve Bu soledıgımde o kadar net konusurum kı : kıtap okumayı alıskanlık haline getiren insan Ne televizyon ızlemeye ne bilgisayar oynamaya , ne dısarı cıkmaya ne de bos vakıtlerını oldurucek bosluklara zaman ayırıcak zaman bulucaklarr ,)
    7. becede çok güzel anlatılmış
    8. Bi kere OKU Allahın emridir. Güzel veya faydasız bir sey olsaydi OKUnmasini istemezdi.
   


Similar Threads: Kitap Okumanın
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz kitap okumanın ve kütüphanelerin önemi anlatan kompozisyon 2 Haziran 2014
Bunları biliyormusunuz Kitap Okumanın Faydaları nelerdir 3 Mayıs 2011
Bunları biliyormusunuz Kitap Okumanın Yararları Nelerdir Kompozisyon 9 Ağustos 2010
Bunları biliyormusunuz Gelenekten geleceğe, esi dünya seyahatnamesi kitaplarının yazarı kimdir 20 Ocak 2015
Bunları biliyormusunuz rakım çalapala kitapları 15 Temmuz 2014