kitap okuma ve faydaları hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 7 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır.

  Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.

  Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hakim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.

  Maddeler Halinde Kitap Okumanın Yararları
  1. Kitap Okuma Bir İlaçtır:

  2. Kitap Okuma Hayatı Sevdirir

  3. Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.

  4. Kitap Okuma Stresi Azaltır

  5. Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır

  6. Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar

  7. Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar

  8. Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur

  9. Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.

  10. Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.

  11. Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.

  12. Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.

  13. Dünyaya bakış açımızı değiştirir.

  14. Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.

  15. 0kul hayatındaki başarıları pekiştirir,

  16. Hayal gücümüzü geliştirir.

  17. Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

  Okuma olayı bir uzun yolculuktur; beşikle başlar, mezarla biter. Okulla beraber biten okumalar yarıda kalmıştır. Okuma iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister. Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış. Her arayış içinde bulma heyecanını barındırır. Bulursunuz, ikinci, üçüncü... Arayışlar başlar. Umut ve heyecan, okumanın ayrılmaz iki vasfıdır. Okuma insanlığın, umut ve heyecan da canlılığın şartıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Tem 2014
Yükleniyor...