Kıtalar ve Okyanuslar Hakkında Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda Ezlem tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Kıtalar ve Okyanusların özellikleri
  Kıtalar ve Okyanuslar

  Kıtalar ve Okyanuslar

  Dünyamıza baktığımızda yüzeyinde hem büyük su kütlelerini hem de kara parçalarını görürüz. Bütün dünya yüzeyinin %71 ini denizler, %29 unu karalar oluşturur. Ancak bu oran kuzey ve güney yarımkürede değişir. Çünkü buralarda kara ve denizlerin oranı farklıdır. Kuzey yarımkürede karalar %39, denizler %61 oranında yer tutar. Güney yarımkürede ise karalar %19, denizler %81 yer kaplar. Gördüğünüz gibi karaların kapladığı alan kuzey yarım kürede daha geniştir. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika'nın büyük bir kısmı kuzey de kalır. Güney Amerika, Afrika'nın güneyi, Okyanusya ve Antartika ise güney de kalır.

  Bu farklı dağılım bir çok özelliği etkiler.

  - Öncelikle iklimi etkiler. Kuzey yarımküre daha karasal bir iklime sahiptir. Bu durum kuzey de ortalama sıcaklığın 2 derece kadar fazla olmasını sağlar.
  - Nüfusun büyük çoğunluğu kuzeydedir. Bu ekonomik gelişimi olumlu yönde etkiler.
  - Karalar üzerindeki doğal zenginlikler, ormanlar ve yeraltı zenginlikleri kuzey de daha çoktur.
  - Ulaşım olanakları ve ülkeler arası iletişim kuzey de daha gelişmiştir.

  Kıtalar

  Kendine bağlı olan adalarla ,etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta denir. Dünya yüzeyinde 7 kıta vardır. Bunlar Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya ve Antartika dır.Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına 'eski dünya karaları'adı verilir. Eski dünya kıtalarının ve diğer kıtaların en büyüğü Asya dır. Hemen yanında bir uzantısı gibi duran Avrupa bulunur. Bu nedenle bu iki kıtaya "Avrasya" adı verilir.

  Türkiye bu eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştığı yerde bulunur. Anadolu yarımadası Asya nın Avrupa ya en çok yaklaştığı yerde yer alır. Trakya ise Avrupa topraklarımızı oluşturur.

  Kıtalar birbirlerinden boğazlar ya da okyanuslarla ayrılmışlardır. Asya kıtası, Kuzey Amerika'ya Bering boğazı ile, Kuzey Amerika-Güney Amerika'ya Panama kanalı ile,Avrupa kıtası Afrika ya Cebelitarık boğazı ile,Afrika kıtası Asya ya Süveyş kanalı ile bağlanır. Asya yı Avrupa dan ayıran sınır ise Ural dağlarının batısı, Kafkasların kuzeyi ve İstanbul-Çanakkale boğazlarının kuzeyinden geçer.

  Okyanuslar

  Kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. Deniz ise karalar arasına veya kenarına sokulmuş kollardır. İç deniz karaların çok fazla içlerine sokulmuş kollardır. Kıtaların kenarında bulunan, okyanuslarla çok daha geniş alanlarda bağlanan denizlere kenar deniz adı verilir.

  Okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. Dünya üzerinde üç büyük okyanus vardır. Bunlar Amerika kıtaları ile Asya ve Okyanusya arasında bulunan Büyük okyanus,Amerika kıtaları ile Avrupa ve Afrika arasında bulunan Atlas okyanusu, Asya nın güneyi, Afrika ve Okyanusya arasında ise Hint okyanusu yer alır. Bu okyanuslar güney yarım kürede Antartika çevresinde birleşerek tek bir su kütlesi oluştururlar.

  alıntı
    2. Cevap: Kıtalar ve Okyanuslar Hakkında Bilgi

  bende sizinle bilgiler paylaşmak isterim :

  DENİZ BİLİMCİLİĞİ VE OKYANUS

  Mavi Gezegen :
  Okyanuslar,dünya yüzeyinin üçte ikisinden daha büyük bir alanı kaplar.Çoğu deniz canlısı,bu geniş sualtı dünyasında, genellikle dalgaların altında saklanarak yaşar.


  Derin Bölgeler :
  Okyanuslar, derinlik sayesine bağlı olarak bölgelere ayrılabilir. Derine gittikçe su soğun ve karanlıklaşır.


  Gün Işığı Bölgesi :
  Çoğu deniz canlısı ,200 m derinliğekadar uzanabilenbu aydınlık ve yüzeye yakın bölgede yaşar


  Alacakaranlık Bölgesi :
  Bu bölge soğuk ve karanlıktır , fakat yinede bazı hayvanlar ve bitkilerin yaşayabileceği kadar ışık barındırır.yaklaşık 1.000 m derinliğine uzanır.


  Gece Yarısı Bölgesi :
  En derin bölge, su yüzeyinin 6.000 m altına kadar ilerleyebilir. Çok soğuk ve karanlıktır, bu nedenle çok az canlı yaşar.
   


Similar Threads: Kıtalar Okyanuslar
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Dünya Kıtalar Haritası 16 Ekim 2012
Eğitim Merkezi İstiklal Marşı İstiklal Marşının 10 Kıtası İstiklal Marşının Bütün Kıtalar 9 Mayıs 2011
Eğitim Merkezi Dünyadaki Kıtaların İsimleri ve Özellikleri Hakkında Bilgi 24 Şubat 2011
Eğitim Merkezi Kıtalara Göre akarsuların isimleri, Dünya üzerindeki akarsular nelerdir? 20 Şubat 2011
Eğitim Merkezi Kıtaların coğrafi ve matematiksel konumu nedir 20 Şubat 2011