Kişisel Verilere Koruma Geliyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda zamaneanne tarafından 31 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Son yıllarda telefon dinlemeleriyle gündeme gelen Türkiye'de haberleşme özgürlüğü,yeni bir yasa ile koruma altına alınacak.

  Hazırlanan yeni bir yönetmelik ile haberleşmede kişisel verilerin gizliliği korunacak. Bu kapsamda, cep telefonu kullanıcılarının kişisel verilerinin işlenmesi öncesinde rızaları olup olmadığı da sorulacak.

  6 ay sonra yürürlüğe girecek yeni yönetmelik hakkında açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, kişisel verilerin hem rızaya hem de hukuka uygun olarak kullanılacağını söyledi.

  Buna göre, verilerinin işlenmesine onay verenler, kısa mesaj, internet gibi ücretsiz yollarla bu rızalarından vazgeçebilecek. Ancak yargı kararları bu istisnanın dışında telefon abonelerinin ayrıntılı faturalarında aranan telefon numaralarının tamamının görünmesinin de önüne geçiliyor. Numaraların sadece bir kısmı faturaya yansıyacak.

  Ayrıca, dolandırıcılıkta kullanılan ve abonelere resmi kurumlardan arandıkları izlenimi veren otomatik çağrı yönlendirme, gsm firmaları tarafından iptal edilecek.
   
Yükleniyor...