Kışın cildi nasıl koruyabiliriz

'Kadınların Dünyası' forumunda eftelya tarafından 15 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Kışın havaların soğumasıyla birlikte cildimiz tırnaklarımız ve saçımız da yıpranmaya başlıyor.Cildinizin kurumasını önlemek için uygun banyo yağıyla yıkanır, çatlayan ayaklarınıza vazelin sürerseniz soğuklardan daha az etkilenirsiniz.Özelliklede evden çıkmadan önce yüzünüze ve ellerinize size uygun nemlendirici kremi uygulamalısınız.İşte iki basit öneriyi uygulayarak, hem içten hem de dıştan cildinizi sert kış şartlarına karşı, mevsimsel olarak korursunuz. Böylece hem cildiniz hem de siz rahat bir kış geçirmiş olursunuz.Kış aylarında daha hassas hale gelen, dayanıksızlaşan deri, soğuk havalarda kan dolaşımının da yavaşlaması sonucunda kuruyabilir, pul pul olabilir, çatlama eğiliminde, daha gergin, kaşınan, kızaran ve kabalaşan bir hal alabilir. Eğer kişi genetik olarak hassas bir deriye sahipse, bu bulgular daha da abartılı bir şekilde görülür. Ayrıca bu insanlar için çeşitli egzama türleri ve sedef hastalığı gibi deri hastalıklarının başlaması söz konusu olur.


  Deri, sert kış koşullarından fiziksel olarak etkilendiği gibi, ruhsal olarak da etkilenir. Soğuk ve kapalı havalar hafif bir depresyona, harekette kısıtlılığa, metabolizmada yavaşlamaya yol açar. Bunların sonucunda ışıldaması azalmış, matlaşmış, tonunu kaybetmiş, gözenekleri genişlemiş ve komedonları artmış bir cilt ortaya çıkar.Tüm bu olumsuz şartlara rağmen, yaptığımız şu yanlışların farkına varıp alışkanlıklarımızı değiştirirsek kış mevsiminde de ışıltılı, sağlıklı, nemli bir cilt ile daha iyi bir görünüme sahip olabiliriz.

  -Sık ve Çok Sıcak Su ile Yıkanmayın

  Sıklıkla yıkanmak ve yıkanırken çok sıcak su kullanmak deri yağlarını azaltarak derinin daha fazla kurumasına neden olur. Deri kaşınır, kızarır, hatta kuruluk egzaması gelişebilir.

  - Banyo Sırasında ve Sonrasında Kremli Ürünler Kullanın

  Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemliyken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır.

  - Güneşten Korunun

  Soğuk havadan daha az etkilenmek için, dışarı çıkarken, güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgelerin şapka, gözlük, eldiven, atkı ile örtülmesi gerekir.

  - Ellerinize Özen Gösterin

  Hem yaşlanmasını engellemek, hem de gelişebilecek el egzamalarını önlemek amacıyla sık suya maruz kalan ellerimizi günde 5-6 kez yağlandırıcı ürünlerle nemlendirmek, ev işlerini eldiven ile yapmak doğru olacaktır.

  - Dudak Kuruması ve Çatlamasını Önleyin

  Dudaklarımızı günde 4-5 kez uygulayabileceğimiz vazelinle nemlendirmek, kuruma ve çatlamaları önleyecektir.

  - Beslenmenize Dikkat Edin

  Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.

  - Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engelleyin.

  Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriye direkt temasını engellemek, kaşıntı ve kuruluğu azaltacaktır.

  - Hekiminize danışarak cildinize uygun nemlendiriciyi seçin.

  Yüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluklar, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak seçilmeli, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.

  -Her Kış Kimyasal Peeling Tedavisi Uygulayın

  Her kış uygulanacak kimyasal peeling tedavileri cilde canlılık verirken; ölü tabakanın atılmasını sağlayarak, alttan daha taze ve canlı, pürüzsüz bir deri elde etmek için uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.

  - Vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırın

  Tonusu azalmış, matlaşmış, kurumuş ciltleri toparlamak için vitamin ve hyalüronik asit içeren ürünlerle lifting tedavisi yaptırmak; hem yaşlanmayı engelleyecek hem de cilde ışıltı verecektir.

  - Botoks uygulaması ile diri ve çizgisiz bir yüz

  İfade kırışıklıklarının gelişmesini engellemek, yaşlanmayı geciktirmek için ise botoks uygulamaları yaptırmak daha genç görünümlü bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.


  Alıntı