Kişi sevdiğiyle beraberdir hadisi açıklaması

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Kişi sevdiğiyle beraberdir hadisi açıklaması

  İnsan kimi sevdiğine ve kimi seveceğine çok dikkat etmelidir,çünkü insan kimi severse sevdiği kimseyle haşr edilecek,sevdiği kimsenin ameliyle hesaba çekilecektir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ "Kişi sevdiği ile beraberdir" derken bu hakikate dikkat çekmiştir.İşte bizler bu hadis sohbetimizde kişinin sevdiği ile beraber olmasını hadislerle ile işleyeceğiz.

  Kişi sevdiğiyle beraberdir hadisi açıklaması
  Bu hadis Cabir ibn Abdullah hazretlerinden nakledilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurdu;
  Men ehabbe kavmen alâ a'mâlihim( Kim bir kavmi amelinden dolayı severse,kim bir kavme o kavmin işlediği amellerden dolayı muhabbet ederse,muhabbet ettiği kavmi zümrenin içinde haşr edilecek.Belki o kişi onlarla beraber yaşamadı,belki aynı zaman da bile yeryüzünde bulunmadı, Belki de muhammeb beslediği topluluk ve kavim ondan asırlar evvel yaşadı.Buna rağmen kim ki bir kavmi amelinden dolayı severse,yarın kıyamet günü o kavmin içinde haşr edilecek, o zumrenin içinde mahşer meydanına getirilecek.Ayrıca onların hesabıyla hesaba çekilecek.  İbn Mesud hazretlerinden bu hadisin manasını tenkid ediyor. Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurdu;

  "Men kessera sevade gavmin fehuve minhum," Kim bir kavmin karartısını,gölgesini çoğaltsa işte onlar o kavimdendir" O kavmin kalabalık gözükmesini sağladık ama o kavmin amelini işlemedik,önemli değil o kavmin içindemiyiz bu sebeple Efendimiz diyor ki O kişi artık o kavimden sayılır. Hakikat bu iken insan değilmi ne kadar zalimleri seviyor, hatta o zalimin zulmünü işittiğinde diyor ki ne güzel yapmış.İşte ne güzel yapmış sözü ile o zalimin aleminden razı oldu ve bu rıza ile onun ameline ortak oldu.Kendisi o zulmü işlememesine rağmen o zulmü işleyeni sevdi bu sevgide onu o zulme ortak yaptı.