Kışa uygun saç bakım maskesi

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Kışa uygun saç bakım maskesi

  Saçlar kış aylarında ayrı bir bakım ister çünkü kışın yağ ve yemek kokusu, sigara dumanı, toz, egzoz gibi etkenler saçı iki kat daha fazla etkiler. Saç çok emici bir yapıya sahiptir. İçinde bulunulan ortamdaki kötü şartlardan çok çabuk etkilenir ve bu durumu hemen dışarı yansıtır. Yalıtımı da oldukça yüksektir. Bu nedenle yolda yürürken maruz kaldığımız kötü havadan saçlarda fazlasıyla nasibini alır.

  Kışın saç bakımı bütün bu nedenlerden dolayı oldukça önemlidir. Dışarıdaki kötü havayı emen saçı bu kötü şartlardan biran önce kurtarmak gerekmektedir. Kışın saç bakımı daha ayrıntılı bir şekilde yapılmalıdır. Mümkünse her gün saçları yıkamalı ve yukarıda saydığımız kötü etkilerden arındırmak ve saçın oksijen almasını sağlamak gerekir. Bunun yanı sıra normal bakımlar yapmakta fayda vardır. Saç uçlarını dipler kadar nemlendirmek de önemlidir.

  Saçların kurumasını önlemek için ılık suyla duş almak, aşırı şampuan kullanmaktan kaçınmak, çok sıcak fönle kurutmak yerine orta derecede bir sıcaklık tercih etmek, kullandığınız saç şekillendiricileri özenli seçmek gerekir.

  Kışın saçınıza uygulayabileceğiniz Kışa uygun saç bakım maskesi:

  Kuru saçlar için bakım maskesi:

  1/2 su bardağı saf zeytinyağı
  10 damla limon

  Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak hazırladığınız karışımı tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.

  Yağlı saçlar için bakım maskesi:

  1/2 su bardağı su
  1/2 su bardağı elma sirkesi
  Yarım su bardağı su ve elma sirkesini karıştırarak tüm saçınıza dipten uca kadar uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkayın.