Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Vikipedi

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar
  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Vikipedi

  Kış uykusu, soğuk ve kurak mevsimlere karşı koyabilmek için canlı varlıkların yapısında görülen olayların tümü olarak tanımlanır.

  Kış uykusu esnasında hayvanlarda vücut sıcaklığı normalin altına düşer ve kalbin atım sayısı azalır.

  Kimi kuş türleri de hava koşullarının kötüleşmesi ve yeterli besinin bulunamaması yüzünden, kusursuz bir biçimde sıralanmış sürüler halinde daha sıcak ülkelere göç ederler. Ama otlarla, tohumlarla, böceklerle beslenen ve göç etmeyi sağlayacak kanatlara sahip olmayan ya da iklim koşullarının daha elverişli olduğu bölgelere yürüyerek ulaşamayan hayvanlar, kışın gelmesiyle kış uykusuna yatarlar.

  Kurbağa Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın. Bazı kurbağaların kış uykusu sırasında vücutlarında buz kristalleri oluştuğu keşfedilmiştir. Bu kurbağalardan gri ağaç kurbağası ve ilkbahar kurbağası gibi türlerin hepsi, kışları don olaylarının görüldüğü coğrafi bölgelerde yaşarlar.

  Kaplumbağa Ekim ayından itibaren havalar soğudukça ve yiyecekler azaldıkça kaplumbağaların bedensel aktiviteleri azalır ve kendilerini korumak için uyku haline geçerler. Kalp atışları ve solunumları da yavaşlar. Ekim'le Mart arası kış uykusuyla geçer.

  Kutup Ayısı Anne adayı kutup ayısı kış uykusuna girdiği dönemde hiç enerji harcamamak ve yavrularının daha iyi beslenmesini sağlamak için metabolizmasının hızını düşürür.

  Soğuktan Koruyan Kış Uykusu Kutuplarda yaşayan canlılar kalın kürklere sahiptirler, bu onları soğuktan korur. Ancak bazı küçük memeliler kalın kürkleri olmasına rağmen çabuk ısı kaybeder ve sonuç olarak da besinlerini hızla yakmak zorunda kalırlar.

  Ayılar Ayılar yazın günde yaklaşık 20.000 kalori alırlar.

  Yarasa Gece kuşları olan yarasalar kış mevsimini mağaralarda ya da maden yataklarında geçirirler çünkü bu mekanlar kış uykusu için gerekli olan donma noktasının üzerinde bir ısıya ve nemli ortama sahiptir.

  Köpek Balıkları İri köpek balıkları da denizlerdeki pek çok canlı gibi planktonlarla beslenirler.
   


Similar Threads: Kış Uykusuna
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi kış uykusuna yatan hayvanlarda beslenme 22 Mayıs 2014
Eğitim Merkezi Kış Uykusuna Yatan Hayvanların Resimleri 23 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Ve Özellikleri 22 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Ne Zaman Uyanırlar 22 Şubat 2012
Eğitim Merkezi Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nelerdir 22 Şubat 2012