Kış Saati Uygulaması Ne Zaman?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aysell tarafından 5 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2012 Kış Saati Uygulaması Ne Zaman?


  BU yıl 2012 de 25 Martda Yaz saati uygulamasına geçilirken, saatler 03.00′te bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da 19 Mart tarihli Resmi Gazetede duyuru yayımlanmıştı.

  Saatler 2012 Yılında Son Kez Geri Alınacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, insan psikolojisine olumsuz etkide bulunduğu gerekçesiyle 2013 yılında son vermeyi planladığı ileri-geri saat uygulaması, teknik nedenlere bağlı olarak 1 yıl daha ertelendi. Saatler, 2014 yılının mart ayında son kez ileri alınarak sabitlenecek.Enerji Bakanlığında, yeni saat uygulamasıyla ilgili olarak yasa tasarısı taslağı hazırlığı sürüyor.
  1925 yılında çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine İlişkin Yasada değişiklik öngörülen düzenleme, mevcut yasada bulunan “Grinviçe göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyetinin saatleri için esas alınır ifadesi “Grinviçe göre kırk beşinci derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır yönünde değiştirilecek.
  Böylece saat hesaplamasında İzmitin üzerinden geçen 30. boylam (GMT+2) yerine Iğdırdan geçen 45. (GMT+3) boylam esas alınacak. Böylece, 60 dakikalık saat farkı oluşacak. YENİ UYGULAMA 2014′TE Enerji Bakanlığı kaynakları, yasayla ilgili hazırlıklar nedeniyle saatlerin, 2013 yerine 2014 yılı mart ayında sabitleneceğini söyledi. Bakanlık kaynakları, bu ay sonunda 27 Ekimi, 28 Ekim pazara bağlayan gece, saatlerin bir saat geri alınacağını belirterek, “2013 yılının mart ayında saatler 1 saat ileri alınacak. Aynı yılın ekim ayında geri alınacak dedi.
  Kaynaklar, 2014 yılının mart ayında son kez saatlerin bir saat ileri alınarak sabitleneceğini söyledi.Türkiyenin referans meridyeninin 45. boylama alınmasıyla birlikte bazı ülkelerle saat farkı daha da açılacak. Türkiyenin halen Doğu Avrupa ülkeleriyle saat farkı bulunmuyor. Yaz Saati Uygulamasında Türkiyenin Kazancı Ne Oluyor ?