kış olimpiyatları hakkında kısa bilgi

'Spor Gündemi' forumunda HazaN tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Olimpiyatlar ilk olarak 1924 yılında Fransa Chamonix'da yapıldı. Ancak daha öncelerinde kış sporları olimpiyat oyunları içinde yer almaya başlamıştı.
  1908'de buz pateni ilk kez
  Londra'daki Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı. Bu ilk yarışmada 10 kez Olimpiyat şampiyonu olan İsveçli Ulrich Salchow ve İngiliz Madge Syers teklerde birinciliği kazandı.
  1916 yılında
  Berlin'de yapılması planan Olimpiyatlara Kuzey Disiplini sporlarının yer alacağı bir "Kayak Olimpiyatları" yarışması eklenmesi düşünüldü.
  Ancak 1. Dünya Savaşı'nın başlaması ile oyunları iptal edildi ve bu plan gerçekleştirilemedi.
  1920 Antwerp Olimpiyatları'nda, buz pateninin yanına buz hokeyi de eklendi.

  Buz Hokeyi'nde
  Kanada birinci,
  ABD ikinci,
  Çekoslovakya ise üçüncü oldu.

  Pierre de Coubertin'in ve İskandinav ülkelerinin itirazlarına karşın, Uluslararası Olimpiyat Komitesi,
  1924'te, Fransa Chamonix'de bir hafta sürecek bir "Uluslarası Kış Sporları Haftası" düzenledi.İskandinav ülkelerin bu yeni oyunlara karşı çıkmalarının sebebi 1901'den beri dört beş yılda bir kendi Kuzey Disiplini şampiyonalarını zaten düzenlemeleridir. 11 gün süren, kuzey disiplini, iniş, buz pateni, buz hokeyi ve kızak dallarında yapılan bu yarışmalar, daha sonradan ilk "Kış Olimpiyatları" olarak kabul edildi.
  1936 Almanya'dan 4 sene sonra 1940'da yapılması gereken oyunlar ilk önce
  Japonya'ya verildi. Ancak 1938 yılında Japonya ile Çin arasında başlayan savaş sonrası oyunları yapma hakkı Japonya'dan alındı. Bunun üzerine, IOC 1940 Kış Olimpiyatları için Japonya yerine İsviçre'yi seçti.
  Ancak kısa süre sonra İsviçre Olimpiyat Komitesi ile doğan anlaşmazlıklar ile oyunlar İsviçre'den de alındı.
  Bunun üzerine son olarak oyunları düzenleme hakkı tekrar Almanya'ya verildi. Ancak Kasım1939'da Almanya'nın Polonya'yı işgal edilmesi üzerine bu ihtimal de ortadan kalktı. Tüm bunların üzerine, 2. Dünya Savaşı'nın başlaması ile 1940 ve 1944 yıllarında yapılması gereken oyunlar iptal edildi.
  1948 yılında İsviçre'de yapılan oyunlar ile tekrar Kış Olimpiyat Oyunları başladı. 1992'de ilk oyunların yapıldığı Fransa'da yapılan 16. oyunlara kadar Kış olimpiyatları yaz olimpiyatları ile aynı sene içinde yapıldı.
  17. Kış Olimpiyatları ise Norveç, Lillehammer'de bu oyunlardan iki sene sonra, 1994'de, düzenlendi. Bu tarihten sonra iki yıl arayla, bir kış bir de yaz olimpiyatı düzenlenmeye başladı.
  olimpiyatlar.
   


Similar Threads: kış olimpiyatları
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Kış Olimpiyatları Branşları 26 Haziran 2011
Spor Gündemi Kış Olimpiyatları Nelerdir 25 Haziran 2011
Spor Gündemi Kış Olimpiyatları Hakkında Bilgi 25 Haziran 2011
Spor Gündemi Kış Olimpiyatları 25 Haziran 2011
Spor Gündemi Kış Olimpiyatlarında Hangi Oyunlar Var 25 Haziran 2011